24.6 C

Βενέτσια – Αταλάντα 1-3: Ξέσπασε στη Βενετία και ελπίζει ξανά για Ευρώπη (vid)

Τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, πέντε διαδοχικά ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Η Αταλάντα άφησε πίσω της το κακό διάστημα και με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες και βρίσκεται στο -2 από την 6η Λάτσιο που όμως έχει ματς λιγότερο.

Οι Μπεργκαμάσκι επιβλήθηκαν με 3-1 της Βενέτσια στη Βενετία σε μια αναμέτρηση που είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Προηγήθηκαν στο 44′ με τον Πάσαλιτς και στο 47′ από την ωραία κίνηση του Μουριέλ και το γύρισμα στην περιοχή ο Σαπάτα έγραψε το 0-2 για να φτάσει τα 10 γκολ. Ο Μουριέλ έβαλε και τη δική του σφραγίδα με ένα ακόμα γκολ στο 63′, ενώ η Βενέτσια που δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, μείωσε στο 80′ με τον Τσρνιγκόι.

Η Τορίνο στο άλλο παιχνίδι επικράτησε με 2-1 της Σπέτσια με δύο γκολ του Λούκιτς – από ένα σε κάθε ημίχρονο και το πρώτο με πέναλτι – και επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην ομάδα του Τιάγκο Μότα που παρέμεινε στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη με δύο ματς περισσότερα. Βασικός αγωνίστηκε ο Δημήτρης Νικολάου ενώ η Σπέτσια πέτυχε το γκολ για να μειώσει στο σκορ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανάι.