17.3 C

Ολυμπιακός – Λάρισα 93-84: Με το μυαλό στη Μονακό (vid)

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ακόμα και με 13 πόντους πίσω στο σκορ στη 2η περίοδο, αλλά με λίγο... γκαζάκι στο ξεκίνημα του β' μέρους δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας που τη συντήρησαν ως το φινάλε, βάζοντας πλέον πλώρη για τα ιστορικά ματς με τη Μονακό

Ο Ολυμπιακός μπαίνει σε μια εβδομάδα ιδιαίτερα καυτή στο ΣΕΦ με τις δύο αναμετρήσεις απέναντι στη Μονακό. Οι Ερυθρόλευκοι θέλουν να πάρουν τις δύο νίκες ώστε να κάνουν βήμα για να βρεθούν στο Final Four του Βελιγραδίου.

Ο Κυπελλούχος Ελλάδας είχε το μυαλό στα δύο αυτά παιχνίδια, πιέστηκε για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ απέναντι στη φορμαρισμένη Λάρισα (πέντε νίκες στα τελευταία ματς) και με ένα τρίτο δεκάλεπτο-φωτιά έφτασε στη νίκη με 93-84. Ο Σάσα Βεζένκοβ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ακουλούθησε με 15 ο Σλούκας, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει ανάσες στον Κώστα Παπανικολάου ενόψει των δύσκολων αγώνων.

Οι Θεσσαλοί είχαν κορυφαίους τους Χάντσον και Μάριτς με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ συνολικά η ομάδα του Φώτη Τακιανού κοίταξε στο ματς τον Ολυμπιακό, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο Μπαρτζώκας φώναζε για την άμυνα και τις σωστές επιλογές – με υπομονή – στην επίθεση και σταδιακά οι Ερυθρόλευκοι βγήκαν από την πίεση και τη δύσκολη κατάσταση (η Λάρισα μάζεψε και πολλά επιθετικά ριμπάουντ) για να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτου μέρους με 46-44.

Από εκεί και έπειτα οι Ερυθρόλευκοι έφυγαν μπροστά και δεν κοίταξαν ξανά πίσω με το επιμέρους 29-14 στην τρίτη περίοδο. Η Λάρισα δεν το παράτησε το παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πειθαρχημένος και αποφασισμένος να καθαρίσει, με τον Μπαρτζώκα να χαμογελά για τη νίκη πριν τη Μονακό αλλά και για την επιστροφή του Ζαν-Σαρλ μερικές μέρες πριν από τις δύο κομβικότερες – ως τις επόμενες – αναμετρήσεις της σεζόν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης – Δαρλαμήτσος – Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 25/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 19 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 20/39 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 36 ριμπάουντ (20+16), 15 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λαρεντζάκης 9 (2), Φαλ 5 (2/3 δίποντα), Βεζένκοβ 22 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 6 (6/6 βολές), Σλούκας 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα), Πρίντεζης 1, Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα), ΜακΚίσικ 9 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κρουμπάλι 4, Γκριν, Μάριτς 21 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσαϊρέλης 5, Καράμπελας 7 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 7.