18.8 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 15/4: Ο Υβ Τριαντάφυλλος παίρνει σβάρνα την ΑΕΚ (vid)

Σαν σήμερα το 1974, ο Ολυμπιακός ισοπεδώνει την ΑΕΚ (4-0) με τον Υβ Τριαντάφυλλο να σκοράρει δυο φορές και να δίνει μια ασίστ

Τη σεζόν 1973-1974 ο Ολυμπιακός του Νίκου Γουλανδρή είχε πιθανότατα μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της ιστορίας του. Με εκπληκτικό ρόστερ που απαρτίζονταν σχεδόν αποκλειστικά από διεθνείς παίκτες περισσότεροι εκ των οποίων άφησαν εποχή όπως οι Τριαντάφυλλος, Δεληκάρης, Γιούτσος, Κρητικόπουλος, Λοσάντα, Κελεσίδης, Γκαϊτατζής, Γκλέζος, Περσίδης, Αγγελής και τόσοι άλλοι. Τα ρεκόρ που δημιουργήθηκαν τότε έπεφταν σαν χαλάζι ενώ σήμερα φαίνονται απίστευτα τα 102 υπέρ με 14 κατά τέρματα της ομάδας, η οποία, σημειωτέον, έμεινε αήττητη για 59 αγωνιστικές, από τις 3-10-1972 έως τις 22-4-1974!

Ο Θρύλος είχε σκαρώσει απίστευτα χουνέρια στους αντιπάλους του φιλοδωρώντας τους με 6 και 5 γκολ το Αιγάλεω, 6 τον Πανσερραϊκό, 3 τον Ηρακλή, 2 τεσσάρες τον Άρη, οχτώ και 4 τον Απόλλωνα, 11 τον Φωστήρα, 3 τον ΠΑΟΚ κ.λ.π.

Από τον κυκεώνα των γκολ γλίτωσε στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ που απέσπασε 0-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια. Στο ματς του 2ου γύρου όμως που έγινε σαν σήμερα το 1974, ο Ολυμπιακός επανέφερε την… κανονικότητα συντρίβοντας την Ένωση με 4-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά νωθρό, αλλά στο δεύτερο η ομάδα ήταν ασταμάτητη. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Δεληκάρης πέτυχε με κοντινό σουτ το 1-0 μετά από συρτή σέντρα του Αγγελή. Ο κορυφαίος της αναμέτρησης Σταυρόπουλος σημείωσε το 2-0 πλασάροντας αριστουργηματικά τον Ερέα μετά από πάσα του Τριανταφύλλου. Στο 75′ ο Καραβίτης αντικατέστησε τον Γιούτσο και με γυριστό βολέ έστειλε το σουτ στο δοκάρι αλλά ο Υβ καιροφυλακτούσε κι έστειλε την μπάλα εύκολα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μπήκε με την μπάλα στην εστία και έκλεισε θριαμβευτικά το σκορ.

Το τέλος της χρονιάς βρήκε τον Ολυμπιακό πρωταθλητή με 59 βαθμούς, τέσσερις πάνω από τον Παναθηναϊκό. Πρώτος σκόρερ ο Υβ Τριαντάφυλλος με 22 γκολ και δεύτερος ο Μιχάλης Κρητικόπουλος με 19.

15/04/1974
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
27η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
4-0
48′ ΔΕΛΗΚΑΡΗΣ, 73′ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, 75′ – 78′ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 15/4

15/04/1934
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
5η Αγωνιστική Ομίλων
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
1-1
36′ Βαγγέλης Χέλμης, 80′ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ

15/04/1956
ΠΑΛΛΕΒΑΔΕΙΑΚΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προκριματική Φάση 16
Κύπελλο Ελλάδος
0-7
26′ – 35′ ΔΡΟΣΟΣ, 30′ – 40′ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΥ, 31′ ΜΥΤΩΣΗΣ, 68′ – 88′ ΜΠΕΜΠΗΣ

15/04/1962
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ
25η Αγωνιστική
3-0
4′ – 7′ – 60′ ΣΙΔΕΡΗΣ

15/04/1973
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
2-0
75′ ΠΑΜΠΟΥΛΗΣ, 86′ ΑΡΓΥΡΟΥΔΗΣ

15/04/1979
28η Αγωνιστική
2-0
16′ ΠΕΡΟΝΕ, 48′ ΓΑΛΑΚΟΣ

15/04/1984
2-0
7′ – 25′ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

1-3
9′ ΜΠΕΝΙΤΕΖ, 10′ ΧΑΡΑ, 13′ Μπαϊκαρά, 41′ ΜΙΛΙΒΟΓΕΒΙΤΣ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος