17.7 C

Ρέιντζερς – Μπράγκα 3-1 (παρ.): Οι Σκωτσέζοι στα ημιτελικά μετά από 14 χρόνια (vid)

Η Ρέιντζερς είναι ξανά σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης! Μετά το 2008 η ομάδα της Γλασκώβης προκρίθηκε στους «4» του Europa League μετά τη νίκη της με 3-1 απέναντι στην Μπράγκα στο Άιμπροξ

Η ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ βρήκε το γρήγορο γκολ και έκανε τη ζωή της εύκολη. Ο Ταβερνιέ σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ οι Σκωτσέζοι ξεκίνησαν να πολιορκούν την εστία του Ματέους που επενέβη εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Κεντ.

Ωστόσο, στο 44′ κρίθηκαν όλα όταν ο Τορμένα υπέπεσε σε πέναλτι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με τον Ταβερνιέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-0.

Η Ρέιντζερς ήταν κυρίαρχη αλλά όλα έμεναν ανοιχτά παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες. Μια κεφαλιά του Κάρμο στο 83′ επέτρεψε στην Μπράγκα να στείλει το ματς στην παράταση αλλά εκεί μίλησε η κούραση.

Ο Ρουφ βρήκε το γκολ για τους Σκωτσέζους που είχαν και δοκάρι με τον Άνφιλντ ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής του Μεδέιρος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΣΤΟΥΣ «4»

Γουέστ Χαμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Λειψία – Ρέιντζερς

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «8»

Αταλάντα – Λειψία 0-2 (18′, 87′ πεν. Ενκουνκού) [1-3]

Λιόν – Γουέστ Χαμ 0-3 (38′ Ντόουσον, 44′ Ράις, 48′ Μπόουεν) [1-4]

Μπαρτσελόνα – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3 (90+1′ Μπουσκέτς, 90+11′ πεν. Ντεπάι / 4′ πεν., 67′ Κόστιτς, 36′ Μπορέ) [3-4]

Ρέιντζερς – Μπράγκα 3-1 (παρ.) (2′, 44′ πεν. Ταβερνιέ, 101′ Ρουφ / 83′ Κάρμο) [3-2]