16.4 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 13/4: Το τρομερό χατ τρικ του Αναστόπουλου στο 4-0 επί του ΠΑΟ! (vids)

Η μεγάλη παράσταση του Νίκου Αναστόπουλου στο ιστορικό 4-0 επί του Παναθηναϊκού για το κύπελλο Ελλάδας το 1983

Ιστορική και τεράστια η νίκη που πέτυχε σαν σήμερα το 1983 Ολυμπιακός επί του αιωνίου αντίπαλου του στο ματς για τον 3ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας. Ο πρώτος αγώνας έληξε με 1-0 στη Λεωφόρο αλλά η ρεβάνς μετατράπηκε σε πάρτι για τους Ερυθρόλευκους.

Λίγες ήταν οι φάσεις που σημάδεψαν το πρώτο ημίχρονο μιας και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικά. Πριν τον αγώνα ακουγόταν διάφοροι ψίθυροι πως δήθεν το ματς θα κέρδιζε ο Παναθηναϊκός αφού οι Ερυθρόλευκοι ήταν σχεδόν σίγουροι πρωταθλητές ήδη. Ουσιαστικά η μοναδική αξιόλογη φάση ήταν ένα σουτ του Ορφανού στο 22′ που πέρασε σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Κωνσταντίνου.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι με την συμπαράσταση των χιλιάδων οπαδών τους άρχισαν με επιθετικές διαθέσεις. Στο 47′ ο Μητρόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης Γιάσογλου σήκωσε τη σημαία του υποδεικνύοντας τον Αναστόπουλο σε θέση οφσάιντ προς έκπληξη όλων. Στο 58′ καρποφόρησε η επιθετικότητα των ερυθρολεύκων μιας και ο «δήμιος» των Πρασίνων, Κουσουλακης, πέτυχε το 1-0 με ευθύβολο σουτ. Πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μαυρίδης έχασε δύο ευκαιρίες να δώσει την πρόκριση στους πράσινους.

Αθλητική Ηχώ Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 4-0 13-4-1983

Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός. Στο 3′ ο Περσίας έκανε σουτ που δεν κατάφερε να μπλοκάρει ο Κωνσταντίνου και ο Νίκος Αναστόπουλος εξ επαφής πέτυχε το 2-0. Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι το τέλος οι ερυθρόλευκοι έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν στον αγώνα χάνοντας πολλές και μεγάλες ευκαιρίες. Στο 116′ σφραγίστηκε η πρόκριση αφού ο Λεμονής ελίχθηκε ωραία και σούταρε, ο Κωνσταντίνου πάλι δεν αντέδρασε σωστά και ο Αναστόπουλος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 3-0. Στο 118′ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ ανέτρεψε τον Κουσουλάκη και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο «μουστάκιας» κάνοντας χατ τρικ και γράφοντας τον επίλογο στο ματς που ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά τελικά.

Το τέλος της χρονιάς βρήκε τον Ολυμπιακό πρωταθλητή με 5 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Λάρισα (σύστημα βαθμολογίας 2-1-0) και 17 ολόκληρους βαθμούς από τον πέμπτο και ασθμαίνοντα Παναθηναϊκό εκείνης της σεζόν. Όσο για το κύπελλο, αυτό κατέληξε στην ΑΕΚ, η οποία απέκλεισε στα προημιτελικά τους Πειραιώτες και σήκωσε την κούπα με το 2-0 επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό που φιλοξενήθηκε στο τότε νεότευκτο ΟΑΚΑ…

13/04/1983
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Προκριματική Φάση 16, 2ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
4-0
(Στην παράταση – κανονική διάρκεια 1-0) 58′ ΚΟΥΣΟΥΛΑΚΗΣ, 93′ – 115′ – 120′ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 13/4

13/04/1948
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ
1η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Ελλάδος
2-1
16′ Μιγγούσης, 34′ ΒΑΖΟΣ, 70′ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

13/04/1975
26η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
3-2
4′ – 87′ Σαράφης, 14′ ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ, 44′ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, 60′ ΠΕΡΣΙΔΗΣ

2-0
65′ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, 90′ ΣΕΣΤΙΤΣ

13/04/1997
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΕΡΟΙΑ
2-0
7′ ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ, 81′ ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ

1-4
31′ ΖΕΒΛΑΚΟΒ, 38′ – 49′ – 52′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 53′ Λαμπριάκος

13/04/2014
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
34η Αγωνιστική
Superleague
1-0
88′ ΣΑΒΙΟΛΑ

13/04/2017
Ημιτελικός, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδας
1-2
6′ Αραούχο, 13′ ΦΙΓΚΕΪΡΑΣ, 64′ Ροντρίγκεζ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος