14.4 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 11/4: Η ραψωδία του Κωνσταντίνου και το ποδοσφαιρικό αριστούργημα του Zιοβάνι (vids)

Σαν σήμερα, η βραδιά που ο μέγας Ζιοβάνι ανάγκασε τον Άγγελο Αναστασιάδη να τον συγχαρεί και που ο Μιχάλης Κωσταντίνου ανέβασε τη χρηματιστηριακή του αξία στα 2,7 δισ. δραχμές

Η σεζόν 2000-2001 ξεκίνησε με τον Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο του Ολυμπιακού και με καλές μεταγραφές όπως ο Ζε Ελίας, ο Παρ Ζέτεμπεργκ και ο Χρήστος Πατσατζόγλου. Η ομάδα πήγε αρκετά καλά στο Champions League έχοντας κάνει τρεις νίκες εντός και τρεις ήττες εκτός έδρας. Στην τελευταία αγωνιστική αδικήθηκε από σφαγιαστική διαιτησία στην έδρα της Λυών όμως η ήττα από την Χέρενφεν ήταν αυτή του κόστισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Στο κύπελλο UEFA κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ του Ζεράρ Ουγιέ. Στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ ο κόσμος αποδοκίμασε έντονα τον Ματζουράκη και ο Κόκκαλης αποφάσισε την αντικατάστασή του από τον βοηθό του, Τάκη Λεμονή.

Με τον Λεμονή στον πάγκο ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και στο κύπελλο Ελλάδας έγραψε ιστορία αποκλείοντας την ΑΕΚ του Γιάννη Παθιακάκη με 6-1 και τον Παναθηναϊκό του Στράτου Αποστολάκη με 1-4. Στα ημιτελικά κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή που είχε στον πάγκο του τον Άγγελο Αναστασιάδη. Στον πρώτο αγώνα στο Καυτατζόγλειο νίκησε με 1-0 με σκόρερ τον Αλέξη Αλεξανδρή. Ο επαναληπτικός έγινε σαν σήμερα το 2001 και αποτέλεσε μία ποδοσφαιρική Ραψωδία.

Αν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει τρεις φορές κατάφερε να ανακάμψει και να επικρατήσει, τελικά, με το εντυπωσιακό 5-4. Πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα ο Ηρακλής έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ όταν ο Κωνσταντίνου έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Χατζί που με δυνατό σουτ νίκησε τον Γεωργίου. Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 11΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζόρτζεβιτς. Παρ’ όλα αυτά ο Ηρακλής συνέχισε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 37ο λεπτό ο Κωνσταντίνου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του «γηραιού» με 1-2.

Ο Ηρακλής έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κυριαζή στο 44΄ και στο β’ μέρος οι παίκτες του Τάκη Λεμονή είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Έτσι, μέσα σε πέντε λεπτά, όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 3-2 με δυο αριστοτεχνικά γκολ των Βραζιλιάνων, του Ζε Ελίας (52΄) και Ζιοβάνι (56΄).

Κάπου εκεί αρκετοί νόμισαν ότι η πρόκριση κρίθηκε, αφού ο Ηρακλής θα έπρεπε να πετύχει δύο γκολ για να προκριθεί. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη…

Στο 61′ ο Γκοΐκοβιτς ισοφάρισε για τον Ηρακλή και σαν να μην έφτανε αυτό στο 76΄ ο Κωνσταντίνου με σουτ-κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή έδωσε ξανά το προβάδισμα στον «Γηραιό». Όμως ο Λάμπρος Χούτος αποτέλεσε τη χρυσή αλλαγή για τον Τάκη Λεμονή, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έφερε την πρόκριση και πάλι προς… Πειραιά, την οποία σφράγισε ο Ζιοβάνι στο 80΄που «μάγεψε» στον αγώνα, σκοράροντας με σουτ λίγο κάτω από τη σέντρα κι αποσπώντας τα συγχαρητήρια του αντίπαλου προπονητή.

Ακόμη και σήμερα, με τον Βραζιλιάνο να έχει αποχωρήσει από το Λιμάνι και την ενεργό δράση και το ποδοσφαιρικό τοπίο να έχει μεταλλαχθεί, όλοι μνημονεύουν το απίθανό τέρμα του αγαπημένου των Πειραιωτών, αλλά και την ιπποτική αναγνώριση του αντιπάλου του! Όσο για τον Μιχάλη Κωσταντίνου, εκείνη τη βραδιά ανέβασε τη χρηματιστηριακή του αξία στα 2,7 δισ. δραχμές, όσα δηλαδή έδωσε ο Παναθηναϊκός στον Ηρακλή λίγο καιρό αργότερα για να τον αποκτήσει…

11/04/2001
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ
Ημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
5-4
1′ Χατζί, 11′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 37′ – 76′ Κωνσταντίνου, 52′ ΖΕ ΕΛΙΑΣ, 56′ – 93′ ΖΙΟΒΑΝΙ, 61′ Γκοϊκοβιτς, 80′ ΧΟΥΤΟΣ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 11/4

11/04/1962
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ
2η Αγωνιστική Ομίλων
Βαλκανικό Κύπελλο
1-0
49′ ΨΥΧΟΣ

11/04/1965
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
25η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
1-1
23′ ΣΙΔΕΡΗΣ, 89′ Διαμαντόπουλος

11/04/1966
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ
20η Αγωνιστική
2-1
19′ Α. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, 25′ ΣΙΔΕΡΗΣ, 68′ Λιάπης

11/04/1971
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ
27η Αγωνιστική
2-0
71′ – 74′ ΠΑΜΠΟΥΛΗΣ

11/04/1976
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ
24η Αγωνιστική
2-1
43′ ΣΥΝΕΤΟΠΟΥΛΟΣ, 66′ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, 80′ Κουμαριάς

11/04/1977
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2-0
55′ Δομάζος, 73′ Αλβαρέζ

5-1
5′ ΤΣΙΑΝΤΑΚΗΣ, 36′ ΒΛΑΧΟΣ, 65′ – 75′ – 84′ ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, 85′ Μαρτσέλο

11/04/2010
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
29η Αγωνιστική
Superleague
0-2
11′ ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ, 29′ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ

11/04/2021
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
3η Αγωνιστική Play Off
Superleague
3-1
31′ Μακέντα, 45′ – 72′ ΧΑΣΑΝ, 97′ ΜΠΡΟΥΜΑ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος