22.6 C

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 2-3: Έσπασε την κατάρα σε ματς που οι ουραγοί κέρδισαν τρία πέναλτι (vid)

Τρία πέναλτι, καλή παράδοση τα τελευταία έξι χρόνια. Τίποτα τελικά δεν αρκούσε για την ουραγό Λεβάντε που γνώρισε την πρώτη της ήττα από την Μπαρτσελόνα στο Θιουτάτ δε Βαλένθια έπειτα από το 2016 (2-3) με αποτέλεσμα να κάνει εμφατικό πισωγύρισμα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

Η Λεβάντε παρά την τελευταία της θέση στη βαθμολογία επιβεβαίωσε πως είναι πολύ βελτιωμένη με τον ταλαντούχο Αλέσιο Λίσι στον πάγκο, παρόλα αυτά παραμένει σε δυσχερή θέση αφού βρίσκεται στο -6 από την παραμονή και ενώ θα μπορούσε να σώσει έστω τον βαθμό σε αυτό το τρελό ματς.

Ο Μοράλες είχε προειδοποιήσει από νωρίς με τετ α τετ στο 27′ (έσωσε ο Έρικ Γκαρθία πριν η μπάλα φτάσει τη γραμμή και πάει προς τα δίχτυα) με το 0-0 να αποτυπώνει την εικόνα του πρώτου μέρους.

Η Λεβάντε προηγήθηκε στο 52′ όταν ο Άλβες έκανε ανόητο πέναλτι, με τον Μοράλες να εξιλεώνεται για τη χαμένη του ευκαιρία από την άσπρη βούλα. Στο 56′ ο Έρικ Γκαρθία υπέπεσε σε νέο πέναλτι με αποτέλεσμα ο Μαρτί να στήσει την μπάλα και ο Τερ Στέγκεν να αποκρούσει μένοντας στη γραμμή του.

Αυτό έδωσε ψυχολογία στους Μπλαουγκράνα που έφτασαν σε ανατροπή με δύο γκολ σε τρία λεπτά. Ο Ντεμπελέ σέρβιρε για τον Ομπαμεγιάνγκ που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 ενώ ο Πέδρι με ένα διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2.

Ωστόσο, ένα νέο ανόητο πέναλτι του Λανγκλέ στον Ντάνι Γκόμεθ έδωσε την ευκαιρία στον Μελέρο να κάνει το 2-2, με τη Λεβάντε να πιέζει για τρίτο γκολ αλλά τον Καντέρο να αστοχεί με κεφαλιά. Ο Γκάβι στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα μετά το 1-2 έχασε τετ α τετ απέναντι στον Κάρδενας ωστόσο τη λύση την έδωσε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής.

Ο Τσάβι εμπιστεύτηκε τον Λουκ Ντε Γιονγκ και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά στη σέντρα του Άλμπα από τα αριστερά τον δικαίωσε απόλυτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 και να δώσει στη φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα την 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και να τη διατηρήσει σε εγρήγορση πριν τη ρεβάνς με την Άιντραχτ στη Βαρκελώνη.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Κάρδενας, Μιραμόν, Πιέρ, Πόστιγο, Βέζο (76′ Καντέρο), Σον, Ραντόγια (76′ Μπάρντι), Πεπελού, Καμπάνια (65′ Μελέρο), Μαρτί (65′ Ντάνι Γκόμεθ), Μοράλες (90′ Πουμπίγ Πάχες)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες (81′ Λανγκλέ), Αραούχο, Έρικ Γκαρθία, Άλμπα, Νίκο (56′ Πέδρι), Μπουσκέτς, Φρένκι Ντε Γιονγκ (57′ Γκάβι), Φεράν, Ντεμπελέ (84′ Τραορέ), Ομπαμεγιάνγκ (84′ Λουκ Ντε Γιονγκ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/4

Σεβίλλη-Γρανάδα 4-2 (32′ Ντιέγκο Κάρλος, 66′ Οκάμπος, 90+3′ Μιρ, 90+10′ Πάπου Γκόμες / 23′ Ματσίς, 88′ Ντίαθ)

Σάββατο 9/4

Κάντιθ – Μπέτις 1-2 (58′ Αλέχο / 78′ Τέγιο, 85′ πεν. Ιγκλέσιας)

Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (68′ πεν. Μουρίκι)

Βιγιαρεάλ – Μπιλμπάο 1-1 (60′ Πεδράθα / 43′ Ραούλ Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης – Χετάφε 2-0 (38′ Κασεμίρο, 68′ Βάθκεθ)

Κυριακή 10/4

Οσασούνα – Αλαβές 1-0 (90+2′ Μπούντιμιρ)

Εσπανιόλ – Θέλτα 1-0 (89′ Γου Λέι)

Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (3′ Καρίγιο / 31′ Σέρλοτ, 39′ Λε Νορμάν)

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 2-3 (52′ πεν. Μοράλες, 83′ πεν. Μελέρο / 59′ Ομπαμεγιάνγκ, 63′ Πέδρι, 90+2′ Λουκ Ντε Γιονγκ)