19.9 C

Πίστονς – Μπακς 101-131: Ο Γιάννης άγγιξε το triple double και τα Ελάφια καλπάζουν προς τη 2η θέση (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 30 πόντους και είχε επίσης 13 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής οδηγώντας τους Μπακς σε μία ακόμη εύκολη νίκη επί των Πίστονς στο Ντιτρόιτ (131-101), ένα παιχνίδι πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου στο NBA.

Με αυτή την εμφάνιση και το εμφατικό πέρασμα από το γεμάτο Έλληνες Ντιτρόιτ οι πρωταθλητές απέδειξαν ότι δεν έχουν σκοπό να επιλέξουν αντίπαλο στα Playoffs, παίζουν πάντα για τη νίκη και βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της τελικής στροφής στο NBA.

Οι Μπακς κρατούν τη 2η θέση στην Ανατολή και θα μείνουν εκεί αν νικήσουν τους Καβαλίερς στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Κλίβελαντ. Μπορούν να μείνουν εκεί κι αν χάσουν οι Σέλτικς από τους Γκρίζλις απόψε.

Ο Γιάννης είχε 11/13 βολές και 9/16 σουτ (1/3τριπ.) διαλύοντας την άμυνα των Πίστονς για την τρίτη σερί νίκη των Μπακς.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 17 πόντους (σε 21 λεπτά), όσο ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 15 κι ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 10 και εννιά ασίστ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε έξι λεπτά και πέτυχε αντίστοιχους πόντους με 3/3 δίποντα.

Για τους ηττημένους που μετρούν αρνητικό σερί (13-1) κόντρα στους Μπακς από την εποχή  Μπουντενχόλζερ ξεχώρισε ο Σαντίκ Μπέι που πέτυχε 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-30, 38-56, 68-90, 101-131.