18.7 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 30/3: Ο αξέχαστος «Βούβαλος» παίρνει σβάρνα τον ΟΦΗ (vids)

Ο αδικοχαμένος Χουάν Χιλμπέρτο Φούνες στέλνει τον Ολυμπιακό στον τελικό του κυπέλλου με μια τρομερή παράσταση κόντρα στον ΟΦΗ - Διαβάστε και κυρίως δείτε όλα όσα έγιναν ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ σε ένα χορταστικό οπτικοακουστικό αφιέρωμα

Το FWS σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Το Μάρτιο του 1988 οι οπαδοί του Ολυμπιακού ήταν στον έβδομο ουρανό. Πρόεδρος της ομάδας ήταν ο Γιώργος Κοσκωτάς από το Νοέμβριο και την μεταγραφική περίοδο του Δεκεμβρίου έφερε 15 νέους παίκτες με μεταγραφή μεταξύ των οποίων μεγάλα ονόματα της εποχής όπως ο Τσαλουχίδης, οι Αργεντίνοι Φούνες και Αγκίρε, ο Χατζίδης και άλλοι πολλοί. Και ενώ η ομάδα είχε φτάσει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, σιγά-σιγά ανέβαινε και οι προοπτικές φαίνονταν πολύ ευοίωνες για την ομάδα του Πειραιά.

Ο μοναδικός στόχος εκείνης της σεζόν ήταν το κύπελλο Ελλάδας. Ένα βήμα πριν από τον τελικό ο Ολυμπιακός είχε κληρωθεί με τον ΟΦΗ. Το πρώτο ματς έγινε σαν σήμερα στις 30/3/1988 και ο Ολυμπιακός νίκησε με το χρυσό 3-0, κερδίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Θυσιάζοντας στην πολυτιμότητα της πρόκρισης κάθε διάθεση για θέαμα Ολυμπιακός έπιασε τον ταύρο από τα κέρατα και το γονάτισε με τρία γκολ χωρίς να φάει κανένα μπροστά σε ένα πλήθος που παραληρούσε.

Το γρήγορο 1-0 έγινε στο 6′ με γκολάρα του Φούνες που προήλθε από αέρινη επέλαση και σέντρα – ξυραφιά του Σοφιανοπούλου. Στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι γύρισαν πίσω για να κρατήσουν το σκορ, αλλά το 2-0 το έκανε πάλι ο Φούνες με πέναλτι που κέρδισε ο Σοφιανόπουλος από τον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Θωμά Λαφτσή. Το πέναλτι αμφισβήτησαν πολύ έντονα οι παίκτες του ΟΦΗ και στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ο Γρηγόρης Τσινός, ο οποίος έβρισε τον διαιτητή Γερμανάκο, τον έσπρωξε βίαια δύο φορές και του ξήλωσε το σήμα της FIFA!

Το 3-0 ήρθε στο 80′ αφού προηγήθηκε πέναλτι επί του Φούνες από τους Πατεμτζή και Ανδρεανίδη που κακώς δεν σφύριξε ο Γερμανάκος, για να σκοράρει τελικά ο Ξανθόπουλος. Ο Ολυμπιακός ήταν κυνικός στην αντιμετώπιση του παιχνιδιού και βγήκε νικητής με κορυφαίους τους Φούνες, Ξανθόπουλο, Αποστολάκη και Σοφιανόπουλο, παίρνοντας το εισιτήριο για το ματς που θα έμενε στην ιστορία ως «ο τελικός των τελικών» και τη «μονομαχία» Κοσκωτά – Βαρδινογιάννη στο αλησμόνητο θρίλερ του ΟΑΚΑ που κρίθηκε στα πέναλτι…

30/03/1988
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ
Ημιτελική Φάση, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
3-0
4′ – 41′ ΦΟΥΝΕΣ, 80′ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 30/3

30/03/1947
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
1η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Ελλάδος
5-1
9′ – 39′ – 72′ – 80′ ΒΑΖΟΣ, 46′ Χούμης, 53′ ΧΑΤΖΗΣΤΑΥΡΙΔΗΣ

30/03/1952
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
7η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Πειραιώς
2-0
37′ ΔΑΡΙΒΑΣ, 52′ ΚΟΠΑΝΙΔΗΣ

30/03/1955
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προκριματική Φάση 32
1-6
2′ ΜΟΥΡΑΤΗΣ, 26′ Χανιώτης, 39′ – 67′ – 83′ ΙΩΑΝΝΟΥ, 42′ ΥΦΑΝΤΗΣ

30/03/1969
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ
26η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
1-0
85′ ΣΤΟΛΙΓΚΑΣ

30/03/1980
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ
27η Αγωνιστική
4-0
53′ – 60′ ΚΑΛΤΣΑΣ, 65′ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, 83′ ΓΑΛΑΚΟΣ

30/03/1986
ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
1-0
27′ Ορφανός

28/03/1990
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
Προκριματική Φάση
Κύπελλο ΕΠΑΕ (League Cup)
3-0
35′ ΤΣΑΛΟΥΧΙΔΗΣ, 79′ ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΗΣ, 80′ ΕΝΤΒΑΛΝΤΟ

30/03/2008
ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Superleague
4-0
10′ Μπλάνκο, 13′ Εντίνιο, 32′ Λυμπερόπουλος, 56′ Καφές