17.3 C

Πρίφτης: Κέρδος η παρουσία του Μαντζούκα, χάσαμε την επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με το βαρύ 95-83 από τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ και ο Δημήτρης Πρίφτης στάθηκε περισσότερο στην εμφάνιση του Λευτέρη Μαντζούκα που χαρακτήρισε πρότζεκτ για τον σύλλογο αλλά και στην απουσία του Οκάρο Γουάιτ που σύμφωνα με όσα ανέφερε, επηρέασε την απόδοση της ομάδας του.

«Συγχαρητήρια στη Μακάμπι, έπαιξε καλά. Είχαμε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, χάσαμε την επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Είχαμε το σύμπτωμα να δίνουμε πολλούς πόντους στον αντίπαλο σε μια περίοδο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πω. Έχουμε μια μέρα κι ακολουθεί ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Έχουμε να διαχειριστούμε τα θέματά μας. Είναι δύσκολο για μας, οι παίκτες προσπάθησαν, αλλά αυτό δεν έφτανε. Είναι προφανές ότι επηρέασε η απουσία του Οκάρο. Ειδικά από την στιγμή που συνέβη δύο ώρες πριν από την έναρξη του παιχνιδιού. Σε ό,τι έχει να κάνει με την εμφάνιση του Λευτέρη Μαντζούκα, είναι κάτι για το οποίο δουλεύουμε όλοι, ως σύλλογος. Είναι κάτι πολύ θετικό. Έχει πάρει αρκετές φορές ευκαιρίες και χρόνο. Δεν θα το πω ευκαιρίες, θα πω ότι πήρε χρόνο. Σήμερα έπαιξε καλά, αλλά αυτό πρέπει να συνοδεύεται από καλά αποτελέσματα. Είναι πολύ θετικό όλο αυτό πάντως, είναι ένα κέρδος. Αν μπορούμε να πούμε κάτι θετικό για τη σημερινή αναμέτρηση», ανέφερε ο προπονητής των Πράσινων.