19.7 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 28/3: ΠΑΟ – Ολυμπιακός 2-2 «αφού ηκυρώθη θαυμάσιο γκολ του Δεληκάρη» (vids)

Διαβάστε και κυρίως δείτε όλα όσα έγιναν ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ σε ένα χορταστικό οπτικοακουστικό αφιέρωμα

Το FWS σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Η σεζόν 1970/71 ήταν μια από τις χειρότερες της ιστορίας του Ολυμπιακού, καθώς ο κατατρεγμός του από τη χούντα έφτασε στο ζενίθ του. Οι άνθρωποι της χούντας που υπήρχαν σε κάθε ομάδα τότε μέσα στη διοίκηση, έδιωξαν οχτώ εν ενεργεία διεθνείς το καλοκαίρι του 1970 και ανέθεσαν τις τύχες της ομάδας σε προπονητές όπως ο Μπόμπεκ και ο Νταν Γεωργιάδης, που είτε δεν μπορούσαν, είτε δεν τους άφηναν να δείξουν ένα κάποιο έργο. Ταυτόχρονα, η διαιτησία κυνηγούσε αναίσχυντα και διαρκώς το γίγαντα του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Θρύλος είχε φτάσει να βρίσκεται στη 13η θέση του πρωταθλήματος, συμπληρώνοντας 11 ματς χωρίς νίκη (4 ισοπαλίες – 7 ήττες) από τις 25 Οκτωβρίου του 1970 έως και τις 24 Ιανουαρίου του 1971. Τη χρονιά εκείνη ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη πορεία προς το Γουέμπλεϊ για την οποία έχουν γραφτεί και έχουν ακουστεί πολλά. Ο Ολυμπιακός αντίθετα προσπαθούσε να μαζέψει τα κομμάτια του και στις 28 Μαρτίου 1971 οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ του Καραβίτη στο 26ο λεπτό ενώ τα τέρματα διπλασίασε ο Γιούτσος με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου. Σημειωτέον πως στο 11ο λεπτό ο Δεληκάρης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού (βλ. στη συνέχεια το πρωτοσέλιδο της Αθλητικής Ηχούς), ο Οικονομόπουλος προσπάθησε να αποκρούσει αλλά δεν τα κατάφερε και προς έκπληξή όλων ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ λέγοντας πως είχε δώσει έμμεσο χτύπημα. Από το 55΄ και μετά ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και με δύο κεφαλιές του Βλάχου στο 59′ και του Αντωνιάδη στο 76′ κατάφερε να σώσει την ισοπαλία.

Το τέλος της χρονιάς βρήκε την ΑΕΚ πρωταθλήτρια, τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Γουέμπλεϊ, αλλά τρίτο στην Ελλάδα, πίσω κι από τον εξαιρετικό Πανιώνιο της εποχής εκείνης και τον Ολυμπιακό στην έκτη θέση, 17 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ. Όμως κάπου εκεί σταμάτησε η κατηφόρα διότι ο μεγάλος Νίκος Γουλανδρής αποφάσισε το καλοκαίρι του 1971 πως ο Ολυμπιακός πρέπει να επιστρέψει στον θρόνο του πρωταθλητή.

Κάπου εκεί άρχισαν να μπαίνουν και οι βάσεις ώστε να καταφέρει ο Ολυμπιακός να διώξει τη χούντα από το ελληνικό ποδόσφαιρο τη σεζόν 1972/73 και σιγά – σιγά να σταματήσουν τα «ηκυρώθη στην αρχή θαυμάσιο (σ.σ. και εγκυρότατο) γκολ του Δεληκάρη» αλλά και τα «εύγε στον κ. Ασλανίδη» σε κάθε ευκαιρία…

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 28-3-1971 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2 Αθλητική Ηχώ

28/03/1971
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
25η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
2-2
26′ ΚΑΡΑΒΙΤΗΣ, 47′ ΓΙΟΥΤΣΟΣ, 59′ Βλάχος, 76′ Αντωνιάδης

3-3
13′ – 16′ ΒΑΖΟΣ, 30′ – 57′ Τσολίνας, 45′ ΛΙΒΑΣ, 60′ Αποστόλου

28/03/1962
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
23η Αγωνιστική
2-1
25′ – 63′ Χάϊτας, 25′ ΨΥΧΟΣ

28/03/1965
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2-1
26′ Λάρδας, 70′ Α. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, 73′ Ξυλάς

28/03/1976
22η Αγωνιστική
0-2
18′ Φυλακούρης, 58′ Χατζηϊωάννογλου

28/03/1982
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
26η Αγωνιστική
2-2
17′ Μπαλλής, 46′ ΚΟΥΣΟΥΛΑΚΗΣ, 49′ ΠΕΡΣΙΑΣ, 70′ Ράντονιτς