18.1 C

Αγγλία – Ελβετία 2-1: Το χέρι του Τσούμπερ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους (vid)

Μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στη Super League, ο Στίβεν Τσούμπερ βρίσκεται εδώ και μήνες σε ελεύθερη πτώση. Ο προπονητής της Ελβετίας Μουράτ Γιακίν φαίνεται πως δεν παρακολουθεί και πολύ το ελληνικό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιήσει τον ντεφορμέ παίκτη της ΑΕΚ (ως αλλαγή στο 62′) και αυτός να του το «ανταποδώσει» με ένα χέρι – πέναλτι που καταλογίστηκε μέσω VAR!

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας, Χάρι Κέιν, φώναξε «παρών» προς το φινάλε του φιλικού με την Ελβετία και με πέναλτι στο 78′ υπέγραψε την ανατροπή των “Τριών Λιονταριών” (2-1) στο Γουέμπλεϊ, σε ένα από τα πιο δυνατά φιλικά του Σαββάτου.

Οι Ελβετοί είχαν προηγηθεί με τον Εμπολό στο 22΄, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Λουκ Σο είχε φέρει το ματς στα ίσια (1-1). Η είσοδος του Στίβεν Τσούμπερ στο 62ο λεπτό αντί του Φρόιλερ, όπως είπαμε, ήταν αυτή που έκρινε το ματς, καθώς από το χέρι του επιθετικού της ΑΕΚ στο 77΄ προήλθε το πέναλτι με το οποίο ο Κέιν χάρισε τη νίκη στην Αγγλία.