15.9 C

Οργή στο Περού για το γκολ που δεν μέτρησε στο 92′ απέναντι στην Ουρουγουάη (vid)

Ένα γκολ που δεν μέτρησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε στο Περού τη δυνατότητα να πάρει βαθμό στο Μοντεβιδέο απέναντι στην Ουρουγουάη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ και μαζί τους να… πάρουν και το Εκουαδόρ παρότι ηττήθηκε από την Παραγουάη.

Η Ουρουγουάη επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντε Αρασκαέτα στο 42′ αλλά οι Περουβιανοί έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται καθώς μια αγωνιστική πριν το φινάλε θα μπορούσαν να αποσπάσουν έναν βαθμό και να κρατούν την τύχη στα χέρια τους την τελευταία αγωνιστική.

Ο Τράουκο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήρε διάφορα φάλτσα και ο Ροτσέτ τη μάζεψε αλλά από το video διαπιστώνεται πως είχε περάσει όλη τη γραμμή. Ο διαιτητής δεν έλεγξε καν το VAR (δεν υπάρχει goal line technology) και λίγα λεπτά αργότερα σφύριξε τη λήξη!