22.1 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 21/3: Η… τετραπλή ανάπλαση της Λεωφόρου! (vids)

Πριν επινοηθεί η περιβόητη Διπλή Ανάπλαση της Λεωφόρου, ο Ολυμπιακός την έκανε... τετραπλή ένα βράδυ Μαρτίου, με Βραζιλιάνους μαστόρους και Έλληνες αρχιτέκτονες - Θυμηθείτε όλα όσα έγιναν ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ σε ένα χορταστικό αφιέρωμα

Το FWS σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Η 21η Μαρτίου είναι μια υπέροχη ημερομηνία για τον Ολυμπιακό όσον αφορά στην προϊστορία των αγώνων εναντίον του Παναθηναϊκού, μιας και το 1990 προκρίθηκε επί του αιώνιου αντιπάλου στο κύπελλο με γκολ των Ντέταρι και Αναστόπουλου, ενώ το 2010 είχαμε την απρόσμενη νίκη με το γκολ του Ντάρμπισιρ επί του πολυμετοχικού ΠΑΟ, μετατρέποντας το ΟΑΚΑ στον… κήπο με τα αγάλματα. Ωστόσο, η νίκη που γράφτηκε στην ιστορία ήταν αυτή της 21 Μαρτίου 2001 στη Λεωφόρο, για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και το τελικό 1-1 μάλλον τον αδικεί. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος είχε ισοφαρίσει, έδειχνε στον κόσμο τη φανέλα του κι έκανε άπαντες στην ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη να ελπίζουν στην πρόκριση. Μέχρι την ρεβάνς, ωστόσο, η ήττα από τη Στουρμ Γκρατς φέρνει την απόλυση του κι έτσι στο δεύτερο ματς στον πάγκο του «τριφυλλιού» είναι ο Στράτος Αποστολάκης. Στις εξέδρες υπήρχαν οπαδοί και των δύο ομάδων και είδαν τον Ολυμπιακό, που έπαιξε χωρίς τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, να ξεκινάει εξαιρετικά το ματς με κορυφαίο τον αντικαταστάτη του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα που έδωσε ασίστ στον Αλεξανδρή και σκόραρε ο ίδιος με απίστευτη εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κερδίζουν ανύπαρκτο πέναλτι, ο Ελευθερόπουλος αποκρούει το σουτ του Μπασινά, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Λυμπερόπουλος μειώνει σε 1-2. Η συνέχεια… ερυθρόλευκη. Ο Χρήστος Πατσατζόγλου ανατρέπεται, ο Γεωργάτος εκτελεί, κάνει το 1-3 και δίνει το σύνθημα στους συμπαίκτες τους να δείξουν όλοι μαζί το όνομά τους. “Νικολάκη ξαναέλα, ξαναέλα να μας δείξεις τη φανέλα” τραγουδάει παραληρώντας ο κόσμος στις κερκίδες.

SPORTIME πρωτοσέλιδο ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 1-4 2001

Ο – για τους Ολυμπιακούς «προδότης» – Στράτος Αποστολάκης παρακολουθεί ανήμπορος από τον πάγκο τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και το.. κερασάκι στην τούρτα το βάζει ο Ζιοβάνι. Ο Βραζιλιάνος με ένα πλασέ – τσίμπημα της μπάλας ενδεικτικό της κλάσης του διαμορφώνει το τελικό σκορ και έτσι γράφεται στην ιστορία ένα από τα πιο χαρακτηριστικά ντέρμπι των δύο «αιωνίων», που βάφτηκε ερυθρόλευκο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αποστολάκης): Νικοπολίδης, Κουτσουρές, (26′ Σόουζα), Γκούμας, Βόκολος, Φύσσας, Σεϊταρίδης (74′ Γκαλέτο), Μπασινάς, Καραγκούνης, Βλάοβιτς, Βαζέχα (64′ Σίγκουρντσον), Λυμπερόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης, Ανατολάκης, Κωστούλας, Ζε Ελίας, Γιαννακόπουλος (46′ Πατσατζόγλου), Λουτσιάνο (75′ Πουρσανίδης), Νινιάδης, Γεωργάτος, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής (82′ Αλβες).

21/03/2001
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
1-4
6′ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ, 9′ ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ, 43′ Λυμπερόπουλος, 61′ ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ, 83′ ΤΖΙΟΒΑΝΙ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 21/3

21/03/1956
ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
12η Αγωνιστική (Τελικοί)
Πρωτάθλημα Ελλάδος
1-1
11′ Μπαλτατζής, 68′ ΜΠΕΜΠΗΣ

21/03/1971
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
24η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
0-1
68′ Σιμιγδαλάς

21/03/1976
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
21η Αγωνιστική
0-1
65′ ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ

21/03/1981
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
23η Αγωνιστική
1-2
59′ – 68′ Παπαδημητρίου, 63′ ΟΡΦΑΝΟΣ

21/03/1982
ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
25η Αγωνιστική
0-1
33′ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

2-1
16′ Αντωνίου, 26′ ΝΤΕΤΑΡΙ, 57′ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

21/03/1993
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ
26η Αγωνιστική
4-0
9′ ΣΑΒΒΙΔΗΣ, 47′ ΜΗΤΣΙΜΠΟΝΑΣ, 76′ – 79′ ΤΣΙΑΝΤΑΚΗΣ

21/03/2004
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1-2
37′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 55′ Μακόρ, 80′ ΒΑΛΛΑΣ