18.2 C

ΑΟ Θήρας – Ολυμπιακός 0-3: Θρυλικό πέρασμα από τη Σαντορίνη

Μέσα σε 62 λεπτά, οι Ερυθρόλευκες πέρασαν το εμπόδιο του ΑΟ Θήρας και πήραν ρεβάνς για την ήττα στο Ρέντη στον πρώτο γύρο - Ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με καθαρό σκορ την τελευταία αγωνιστική και ήττα του Παναθηναϊκού με 3-0 ή 3-1 για να κατακτήσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο

Μία ώρα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να «καθαρίσει» την αναμέτρηση στη Σαντορίνη κόντρα στον φιναλίστ του Κυπέλλου ΑΟ Θήρας (0-3) και να πάρει ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου στο Ρέντη.

Οι Ερυθρόλευκες συνέχισαν με ακόμα μια καθαρή νίκη και φουλάρουν για την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας την τελευταία αγωνιστική. Χρειάζονται τρίποντο κόντρα στην ΑΕΚ στο Ρέντη και ταυτόχρονα ήττα του Παναθηναϊκού με καθαρό σκορ στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά στο καθαρά αγωνιστικό με τον ΑΟ Θήρας, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι είχε σε καταπληκτική μέρα τη Γιώτα (10π., 5 μπλοκ), ενώ διψήφιες ήταν και η Εμμανουηλίδου και Άγκοστ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Η Χόλστον σημείωσε 10 πόντους για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου που έδειξε άδεια μετά τον χαμένο τελικό Κυπέλλου.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (20-25, 15-25, 10-25).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παρίζι): Γιώτα 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Άγκοστ 10 (10/25 επ. – 70% υπ., 30% άριστες), Σάλας 9 (8/13 επ., 1 άσσος – 33% υπ., 11% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 8 (5/22 επ., 3 άσσοι) / Κονόμη (λ. – 36% υπ., 36% άριστες)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Παπαδόπουλος): Χόλστον 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Άμποτ 5 (5/14 επ. – 36% υπ., 21% άριστες), Διάλλα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αδαμοπούλου 5 (5/13 επ. – 38% υπ., 6% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (2 άσσοι), Αργυρίου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. – 50% υπ., 25% άριστες), Μοντόγια 1 (1/3 επ. – 33% υπ., 33% άριστες), Βεζυργιαννίδου