23.3 C

Γουλβς – Λιντς 2-3: Τρομερή ανατροπή-μισή παραμονή σε ματς που της πήγαν όλα στραβά! (vid)

Η μεγαλύτερη νίκη της σεζόν για τη Λιντς ήρθε στο «Μολινό» με την ανατροπή της χρονιάς κόντρα στη Γουλβς (2-3) και πλέον η ομάδα του Τζέσι Μαρς έχει κάθε λόγο να πιστεύει πως μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία!

Όχι μόνο γιατί έκανε δεύτερη σερί ανατροπή και πήρε τρίποντο που τη φέρνει στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη (με ματς περισσότερο) αλλά γιατί έδειξε απίθανη νοοτροπία σε ένα ματς που της πήγαν όλα στραβά. Βρέθηκε με 2-0 πίσω στο πρώτο μέρος, υποχρεώθηκε σε τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών και λίγη ώρα πριν το ματς ένας από τους καλύτερους παίκτες της, ο Ραφίνια, διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό.

Στο δεύτερο ημίχρονο της ανατροπής – και σε ματς που παίχτηκαν συνολικά 19 (!) λεπτά καθυστερήσεων – η Λιντς έπαιξε με δύο παίκτες με ελάχιστα λεπτά συμμετοχής (Γκρίνγουντ, Κρέσγουελ) και έναν τερματοφύλακα που δεν είχε ξαναπαίξει στην πρώτη κατηγορία (Κλάεσον). Κι όμως το γύρισε!

Οι Λύκοι έχασαν νωρίς τον Ρούμπεν Νέβες που έδωσε τη θέση του στον Τρινκάο στο 25′, αλλά ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν τελικά αυτός που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς, έκανε την ασίστ στον Γιόνι για το 1-0, είχε δοκάρι με τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση και στο 11ο λεπτό καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ποντένσε από τα δεξιά.

Η Λιντς έχασε στο πρώτο μέρος λόγω τραυματισμών τους Γιορέντε, Μπάμφορντ και Κλιχ, έχασε και τον Μελιέ αλλά τελικά τα έφερε όλα τούμπα. Η αποβολή του Χιμένες με δεύτερη κίτρινη κάρτα την έκανε να το πιστέψει.

Το 2-0 έγινε 2-2 μέσα σε τρία λεπτά: Πρώτα στο 63′ ο Χάρισον μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Έιλινγκ και στο 66′ ο Ροντρίγκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σαΐς για να κάνει το 2-2.

Ο Ζοσέ Σα είχε απάντηση σε όλες τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, όχι όμως και σε εκείνη του Έιλινγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον έμπειρο μπακ να πιάνει το σουτ μετά την πάσα του Στρόικ και να ολοκληρώνει την ανατροπή.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Μπολί, Κόουντι, Σαΐς, Γιόνι (90+1′ Τσικίνιο), Νέβες (25′ Τρινκάο), Μουτίνιο, Αΐτ-Νουρί, Ντεντονκέρ (90+5′ Φάμπιο Σίλβα), Ποντένσε (78′ Χουάνγκ), Χιμένες

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ (55′ Κλάεσον), Έιλινγκ, Γιορέντε (40′ Κοχ), Στρόικ, Ντάλας, Φόρσο, Κλιχ (45+9′ Κρέσγουελ), Τζέιμς, Ροντρίγκο, Χάρισον, Μπάμφορντ (23′ Γκρίνγουντ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Πέμπτη 10/3

Νόριτς – Τσέλσι 1-3 (69′ Πούκι / 3′ Τσαλόμπα, 14′ Μάουντ, 90′ Χάβερτς)

Παρασκευή 18/3

Γουλβς – Λιντς 2-3 (26′ Γιόνι, 45+11′ Τρινκάο / 63′ Χάρισον, 66′ Ροντρίγκο, 90+1′ Έιλινγκ)