22.7 C

NBA: Ο Τάουνς ακόμα σκοράρει για τους Τίμπεργουλβς, έσβησε κεράκια με «47άρα» ο Κάρι (vids)

Με μία μυθική εμφάνιση που θα μείνει στην ιστορία όχι μόνο των Μινεσότα Τίμπεργουλβς αλλά και του NBA ο Άντονι Τάουνς απέδειξε γιατί φέτος θέτει βάσιμη υποψηφιότητα ακόμα και για τον τίτλο του MVP στη regular season.

Ο άσος της Μινεσότα ήταν μαγικός στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 149-139 επί των Σπερς σκοράροντας 60 πόντους στην… καθισιά του και προσπερνώντας το φετινό ρεκόρ πόντων στη διοργάνωση, που μέχρι πρότινος κατείχαν οι ΛεμΠρόν Τζέιμς και Τρέι Γιανγκ με 56!

Ο Τάουνς είχε 19/31 εύστοχα σουτ, 7/11 τρίποντα και 15/16 βολές, σκοράροντας 32 από τους 60 πόντους του στην τρίτη περίοδο όταν η Μινεσότα πέτυχε ένα επί μέρους σκορ 46-33.

Έσπασε επίσης το προσωπικό του ρεκόρ καριέρας που επίσης ήταν 56 πόντοι από τον Μάρτιο του 2018, ενώ η 60αρα του αποτελεί κορυφαία επίσης στην ιστορία των Μινεσότα Τίμπεργουλβς!

Στο άλλο σημαντικό ματς της βραδιάς, ο Στεφ Κάρι γιόρτασε τα 34α γενέθλιά του με 49 πόντους στο «κεφάλι» των Γουίζαρντς και οδήγησε τους Γουόριορς σε μία σημαντική νίκη με 126-112. Ο Κάρι ολοκλήρωσε το ματς με 8/8 βολές, 9/11 δίποντα και 7/14 τρίποντα, καθώς επίσης 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 35 λεπτά.