16.4 C

Serie A: Στραβοπάτησε η Αταλάντα, έσωσε βαθμό στο 94′ η Ρόμα

Για δεύτερη φορά φέτος η Αταλάντα έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Τζένοα, η οποία στη μάχη που δίνει για την παραμονή απέσπασε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στο Μπέργκαμο (0-0). Η ομάδα της Γένοβας έμεινε στο «Χ» για έβδομο σερί παιχνίδι και ισοφάρισε το τρίτο χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία της αφού έφτασε τα 26 ματς χωρίς νίκη.

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι χάνει την επαφή με την τετράδα και πλέον στοχεύει στο να διατηρηθεί στις θέσεις που οδηγούν σε ευρωπαϊκή έξοδο την επόμενη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Σπορτιέλο ο οποίος όμως ήταν σταθερός, ενώ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ελάχιστες καλές στιγμές και αυτές κυρίως στο πρώτο μέρος.

Ισόβαθμη με την Αταλάντα στους 48 βαθμούς είναι και η Ρόμα που χρειάστηκε ένα πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης στο Ούντινε για να σώσει τον βαθμό απέναντι στην Ουντινέζε (1-1) και να διατηρήσει το αήττητο των 8 σερί αγώνων της. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σε στημένη φάση με τον Μολίνα ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζέεγκελαρ έκανε χέρι και ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/3

Σαλερνιτάνα – Σασουόλο 2-2 (8’ Μπονατσόλι, 81’ Τζούριτς / 20’ Σκαμάκα, 30’ Τραορέ)

Σπέτσια – Κάλιαρι 2-0 (55’ Έρλιτς, 74’ Μανάι)

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 1-3 (84′ Σαμπίρι / 23′ αυτ. Γιοσίντα, 34′ πεν., 88′ Μοράτα)

Μίλαν – Έμπολι 1-0 (19′ Καλουλού)