21.3 C

Λυτρωτής στο 89′ ο Χάβερτς για την Τσέλσι, μεγάλες νίκες για Λιντς και Γουότφορντ (vid)

Ανεπηρέαστη σε επίπεδο αποτελεσμάτων συνεχίζει τη φετινή πορεία της η Τσέλσι. Παρά τις κυρώσεις που έχουν επιβληθεί στον Ρομάν Αμπράμοβιτς, οι Λονδρέζοι πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη απέναντι στη Νιούκαστλ με 1-0 και ουσιαστικά κλείδωσαν την 3η θέση.

Σε μια αναμέτρηση με ελάχιστες ευκαιρίες και με τη Νιούκαστλ να προέρχεται από ένα απίθανο αήττητο σερί 9 αγωνιστικών, η Τσέλσι λυτρώθηκε στο 89′ όταν ο Χάβερτς βγήκε τετ α τετ και με πλασέ έκανε το 1-0 ενώ ο Γερμανός είχε και δοκάρι.

Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν η Γουότφορντ και η Λιντς στη μάχη που κάνουν για την παραμονή. Η ομάδα του Ρόι Χόντσον επιβλήθηκε με 2-1 της Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» και έφτασε στη δεύτερη νίκη της με προπονητή τον πολύπειρο Βρετανό. Ο Κούτσο Ερνάντες σκόραρε τα δύο τέρματα της νίκης.

Από την άλλη, η Λιντς δεν είχε βρει δίχτυα με την αλλαγή κόουτς αλλά στη μάχη παραμονής με τη Νόριτς βρήκε δύο για το 2-1 στο Έλαντ Ρόουντ. Ο Ροντρίγκο άνοιξε το σκορ στο 14′ και έτρεξε να το πανηγυρίσει με τον Τζέσι Μαρς. Παρότι τα Καναρίνια ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ΜακΛιν (δεν αγωνίστηκαν Γιαννούλης και Τζόλης), ο Γκέλχαρντ που πέρασε αλλαγή ένα λεπτό μετά την ισοφάριση βρήκε δίχτυα μετά το γύρισμα του Ραφίνια στην εκπνοή για να δώσει τρίποντο-ανάσα στη Λιντς.

Οι συγκεκριμένες νίκες φέρνουν σε δύσκολη θέση την Έβερτον η οποία βρίσκεται ισόβαθμη με τη Γουότφορντ – παρότι χρωστάει παιχνίδια – αφού ηττήθηκε με 1-0 από τη Γουλβς στο «Γκούντισον Παρκ». Το γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στις αρχές του δευτέρου μέρους με την καρφωτή κεφαλιά του Κόουντι μετά τη σέντρα του Νέβες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/3

Μπράιτον – Λίβερπουλ 0-2 (19′ Ντίας, 61′ πεν. Σαλάχ)

Μπρέντφορντ – Μπέρνλι 2-0 (85′, 90+4′ πεν. Τόνεϊ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 3-2 (12′, 38′, 81′ Ρονάλντο / 35′ πεν. Κέιν, 72′ αυτ. Μαγκουάιρ)