21.2 C

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 1-3: Απόδραση από τη Γένοβα με πρωταγωνιστή τον Μοράτα (vid)

Η τετράδα μοιάζει να κλειδώνει πλέον ειδικά από τη στιγμή που η Γιουβέντους έχει βρει ρυθμό και ανοίγει σταδιακά τη διαφορά από την Αταλάντα. Η Μεγάλη Κυρία χωρίς τον Ντούσαν Βλάχοβιτς που πήρε ανάσες και με τον Άλβαρο Μοράτα να σημειώνει δύο γκολ, πέρασε από τη Γένοβα και την έδρα της Σαμπντόρια με 3-1.

Μπορεί μεγάλες κλασικές ευκαιρίες να μη δημιουργήθηκαν από το σύνολο του Αλέγκρι στο πρώτο μέρος, ωστόσο μέσα σε δύο λεπτά ήρθαν τα απαραίτητα γκολ. Πρώτα στο 32′ στην αντεπίθεση ο Κουαδράδο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Γιοσίντα άθελα του να σημειώνει αυτογκόλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κεν ανατράπηκε εντός αντίπαλης περιοχής και ο Μοράτα από την άσπρη βούλα έκανε το 0-2.

Η Σαμπντόρια βρήκε ευκαιρίες για να μειώσει όπως το πέναλτι του Καντρέβα για χέρι του Ραμπιό, αλλά ο Σέζνι είχε απάντηση. Ο Σαμπίρι που πέρασε αλλαγή μείωσε στο 84′, ωστόσο ο Μοράτα έβαλε ένα ακόμα γκολ και τα πάντα τελείωσαν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/3

Σαλερνιτάνα – Σασουόλο 2-2 (8’ Μπονατσόλι, 81’ Τζούριτς / 20’ Σκαμάκα, 30’ Τραορέ)

Σπέτσια – Κάλιαρι 2-0 (55’ Έρλιτς, 74’ Μανάι)

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 1-3 (84′ Σαμπίρι / 23′ αυτ. Γιοσίντα, 34′ πεν., 88′ Μοράτα)

Μίλαν – Έμπολι (21:45)