17.7 C

Λιετκαμπέλις – Παρτιζάν 93-78: Οι Λιθουανοί ισοπέδωσαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς

Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 29 πόντους σε μια βραδιά που η Παρτιζάν του Ζοτς έφτασε πολύ κοντά σε έναν ανεπανάληπτο διασυρμό

Επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε Λιετκαμπέλις – Παρτιζάν 87-58. Η διαφορά γυρόφερνε από το τρίτο δεκάλεπτο κιόλας τους 30 πόντους και ο μόνος λόγος που δεν τους ξεπέρασε ήταν αφενός το… χειρόφρενο των Λιθουανών και αφετέρου ο εγωισμός των Σέρβων μπροστά σε έναν ανεπανάληπτο διασυρμό.

Η ομάδα του Γιώργου Καλαϊτζάκη μπήκε σαν οδοστρωτήρας στη 2η περίοδο, μετατρέποντας το 24-24 του πρώτου δεκάλεπτου σε 44-24 με ένα αδιανόητο 20-0! Η ομάδα του έξαλλου Ομπράντοβιτς χρειάστηκε επτά λεπτά για να πετύχει τους πρώτους της πόντους, όταν πια η νίκη είχε κάνει φτερά.

Ο Έλληνας διεθνής πέτυχε 10 πόντους με 2/3 διπ., 1/4 τρ., 3/4 βολές και είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, μια τάπα και δυο λάθη σε μια αξιοπρόσεκτη εμφάνιση. Όρελικ και Γκάγκιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Λιθουανών αμφότεροι με 21 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάντερ διασώθηκε από το ναυάγιο της Παρτιζάν (20 πόντοι, 3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 24 λεπτά).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 53-37, 80-55, 93-78