17.8 C

Ιωνικός – Παναθηναϊκός 61-68: Απέφυγε το κάζο κόντρα στους ουραγούς αλλά μαχητικούς Νικαιώτες

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Πλάτωνα. Οι Πράσινοι κινδύνευσαν κόντρα στον ουραγό και προβληματικό – αλλά μαχητικό – Ιωνικό ωστόσο με κάποιες καλές επιλογές στο φινάλε και ελέω της αστοχίας των γηπεδούχων, έφτασαν στη νίκη (61-68).

Για τους Πράσινους κορυφαίος ήταν ο Παπαγιάννης με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ και ακολούθησε με 16 ο Οκάρο Γουάιτ. Ο Ιωνικός είχε κορυφαίο τον εξαιρετικό με Χάμιλτον με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους σημείωσε ο Γόντικας.

Η ομάδα της Νίκαιας έχασε στο ημίχρονο τον Μόουζες με διάστρεμμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν να διαχειριστούν τις απουσίες τους στην περιφέρεια αφού απουσίαζαν Μέικον, Νέντοβιτς, Γιόβιτς και Παπαπέτρου.

Και οι δύο έπαιξαν νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο και η αστοχία ήταν εμφανέστατη. Ο Ιωνικός δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να πιστέψει πως θα έχει εύκολο έργο – λόγω της βαθμολογικής του θέσης – και του προκάλεσε βραχυκύκλωμα στην επίθεση την ώρα που εκείνος έβρισκε πόντους στο σκοράρισμα με τον Χάμιλτον και τον Μουσταφά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο +8 (52-44) αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ του Παπαγιάννη σε συνδυασμό με την ενέργεια του Μαντζούκα και τις βοήθειες του Σαντ Ρος στην άμυνα, έδωσαν τη δυνατότητα στους Πράσινους να τρέξουν το σερί τους και μέσω της άμυνας του να φτάσει σε μια δραματική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 14/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/16 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός:
25/50 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 6/9 βολές, 50 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάμιλτον 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόουζες 2, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 3 (0/2 σουτ, 3/3 βολές), Αθηναίου 2 (0/7 σουτ, 2/2 βολές), Λάνγκφορντ 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 20 (10/15 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Έβανς (0/8 σουτ, 3 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καββαδάς 2, Χουγκάζ 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 8 (1/4 τρίποντα).