24.7 C

Ιστορική πρόκριση για την Εθνική στο Davis Cup

Η Εθνική Ελλάδας ολοκλήρωσε μία τεράστια ανατροπή, απόντος του Στέφανου Τσιτσιπά. Μετά το 0-2 της Παρασκευής (4/03) από την Τζαμάικα και με τη σπουδαία εμφάνιση του Πέτρου Τσιτσιπά στον 5ο αγώνα της σειράς, έκανε το 3-2 και πανηγύρισε την πρόκριση στον 20 προκριματικό γύρο των play off ανόδου του World Group ΙΙ του Davis Cup.

Ο Έλληνας τενίστας αν κι έχασε το πρώτο σετ από τον Ρόουλαντ Φίλιπς, δεν το έβαλε κάτω και μετά από 2 ώρες και 44 λεπτά επικράτησε με 2-1, κατακτώντας με 6-4, 6-4 τα δύο επόμενα, η Εθνική έφτασε στο 3-2 επί των Τζαμαϊκανών και, πλέον, απέχει μια νίκη από την ιστορική άνοδο.

Το Νοέμβριο του 2022 είναι προγραμματισμένοι οι αγώνες που θα κρίνουν εάν η Ελλάδα θα βρίσκεται το 2023 στο World Group I. Οι πιθανότεροι αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στον 2ο γύρο των  play off είναι οι: Ινδονησία, Λετονία, Χονγκ Κονγκ, Ελ Σαλβαδόρ, Αίγυπτος, Μονακό, Βουλγαρία, Δομινικανή Δημοκρατία, Εσθονία και Κινεζική Ταϊπέι.