26.1 C

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Οι Πράσινοι του έκοψαν τη φόρα και πάτησαν κορυφή

Με πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με καθαρό σκορ (1-3) και τον προσπέρασε στη βαθμολογία στη 2η αγωνιστική της Volley League αφήνοντας τον στο -1.

Η απουσία του Ραφαήλ Κουμεντάκη ήταν μεν κομβική για τον Δικέφαλο, με τον Γιάννη Καλμαζίδη όμως να αποφασίζει να την καλύψει με τον Ράιλι Μπαρνς. Ως τέταρτος ξένος ο Καναδός «έκλεψε» τη θέση του συμπατριώτη του Αντρέ Μπράουν με αποτέλεσμα να δημιουργείται εξ αρχής μια διαφορά στο φιλέ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός που είχε ηττηθεί στα δύο προηγούμενα ντέρμπι με καθαρό σκορ από τον ΠΑΟΚ, είχε στη διάθεση του τον Θανάση Πρωτοψάλτη και επιβεβαίωσε πως είναι άλλη ομάδα με αυτόν στη σύνθεση του.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την κούραση από την αναμέτρηση με τη Χάλκμπανκ μπήκαν πολύ δυνατά και με δύο μπλοκ του Στάλεκαρ άνοιξαν το προβάδισμα στο πρώτο σετ. Το σημάδι στον Μπαρνς (που δεν είχε καλά πατήματα στην υποδοχή) έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να κυριαρχήσει στο κέντρο (ο Γουόλς δεν μπορούσε να βάλει στο ματς τους κεντρικός) και το 8-16 έγινε 16-21 με τον Πρωτοψάλτη. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με μπλοκ σε Πετρέα και λάθος του Ντεν Ντρις για το 23-24 όμως το φιλέ του Κουκλίνσκι έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Ανδρεόπουλου να κάνει το 0-1 (23-25).

Ήταν φανερό πως ο Ντεν Ντρις ήταν έξω από τα νερά του (μόλις τρεις πόντους στο πρώτο σετ) και ήταν εμφανές πως ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί βοήθειες. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μεγαλύτερη ισορροπία παρά το αρχικό μίνι προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με τον Κουκλίνσκι με άσο να δίνει το πρώτο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (9-8). Εκεί χτύπησε… ηλεκτροσόκ τους Πράσινους με τον Ανδρεόπουλο και τον Γκαρά να δένουν την υποδοχή και τον Ντεν Ντρις να ανεβαίνει επιθετικά και με δική του επίθεση – έπειτα από το τεράστιο προβάδισμα που έχτισε για και έφτασε τους οχτώ (11-19) – να γράφει το 0-2 με καρφί.

Ο ΠΑΟΚ είχε πραγματικά σταθερά καλή απόδοση μόνο στο τρίτο σετ που το κατέκτησε με 25-21. Ο Ούντρις με άσο και ο Μπαρνς με σωστές επιθέσεις στο άριστο μοίρασμα της μπάλας από τον Γουόλς σε αυτό το σετ, έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να έχει την ηρεμία και την ψυχραιμία να ισοφαρίσει την ώρα που ο Ντεν Ντρις με δύο λάθη (άουτ επίθεση και φιλέ) ήταν αυτός που έκανε το 23-21, 25-21.

Ο Πρωτοψάλτης παρά την κούραση που είχε μπήκε δυναμικά με καλά σέρβις στο τέταρτο σετ και ο ΠΑΟΚ παρουσίασε ξανά προβλήματα στην υποδοχή τα οποία τιμώρησε ο Παναθηναϊκός από νωρίς (1-6). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και με τρία μπλοκ του Τακουρίδη και Κουκλίνσκι προσπέρασε (19-18) ενώ έφτασε και σε σετ μπολ που έσβησε ο Πρωτοψάλτης (24-24). Ο Ρανγκέλ πήγε στο σέρβις, οι Πράσινοι έπιασαν στο μπλοκ τον Ούντρις και ο ακραίος του Παναθηναϊκού που ήταν και ο MVP αξιοποίησε το πρώτο ματς μπολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (23-25, 16-25, 25-21, 24-26)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πετρέας 14 (7/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 13% άριστες), Μπαρνς 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 31% άριστες), Ούντρις 19 (17/43 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Μπουράκης (λ), Σωτηρίου, Τακουρίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (19/36 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 11 (11/22 επ., 50% υπ. – 15% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (17/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.