22.7 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Ολυμπιακός – Ατλέτικο 1-1, η πρώτη φορά των Ερυθρόλευκων στους «8» ευρωπαϊκής διοργάνωσης (vid)

Η πρώτη φορά του Ολυμπιακού στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης: Το ματς - ροντέο με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ

Το FWS σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Η πρώτη πρόκριση του Ολυμπιακού στους «8» ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήρθε τη σεζόν 1992-93, μια και ποτέ ως τότε οι Πειραιώτες δεν είχαν καταφέρει να περάσουν δυο γύρους. Πρώτη αντίπαλος η ουκρανική Τσερνομόρετς, που «σόκαρε» το «Γ. Καραϊσκάκης» νικώντας  0-1 στις 16 Σεπτεμβρίου του 1992 (για το Κύπελλο Κυπελλούχων), αλλά 15 ημέρες μετά στην Ουκρανία οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη που χρειάζονταν με σκορ 3-0.

Ο Βαΐτσης «χτύπησε» στο 16′, ο Λιτόφτσενκο διπλασίασε λίγο αργότερα τα τέρματά τους και στο λασπωμένο λόγω βροχής τερέν ο Προτάσοφ στο 82′ έκλεισε τον «χορό των γκολ». Επόμενη αντίπαλος η Μονακό. Ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τους Μονεγάσκους του Αρσέν Βενγκέρ πήρε μια μεγάλη πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Κυπελλούχων. Μιλάμε για μια Μονακό με παίκτες όπως ο Κλίνσμαν, ο Τζορκαέφ, ο Ρούι Μπάρος, ο Τουράμ, ο Πετί και  ο Γκριμαντί, η οποία την αμέσως επόμενη σεζόν έφτασε στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου την απέκλεισε η ασταμάτητη Μίλαν του Φάμπιο Καπέλο στον δρόμο προς τη θριαμβευτική κούπα της Αθήνας (ΟΑΚΑ, Μίλαν – Μπαρτσελόνα 4-0).

Το πρώτο βήμα έγινε στις 21 Οκτωβρίου του 1992 όταν ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με γκολ του Γιώργου Βαΐτση στο 86ο λεπτό. Η ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν κατάφερε να κρατήσει με νύχια και με δόντια το 0-0 στο Καραϊσκάκη, ενώ η Μονακό είχε δοκάρι στο τελευταίο λεπτό και πανηγύρισε την πρόκριση. Ο Μπλαχίν «κατηγορήθηκε» από γνωστή εφημερίδα ότι κατέβασε την ομάδα με υπερβολικά αμυντικούς προσανατολισμούς, ωστόσο δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα.

Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός παραχωρεί ισοπαλία 1-1 προς την Ατλέτικο Μαδρίτης. Μετά το ματς ο πρόεδρος της ισπανικής ομάδας Χεσούς Χιλ μιλά με τα χειρότερα λόγια για τον κόσμο και τους ποδοσφαιριστές των Ερυθρόλευκων. Αργότερα ο Χιλ καταδικάστηκε και φυλακίστηκε για παρανομίες στις επαγγελματικές του δραστηριότητες, αλλά και στην ομάδα του. Στη ρεβάνς (18/3) στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός έπεσε μαχητικά, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1. Το γκολ του Ολυμπιακού πέτυχε ο Γιώτης Τσαλουχίδης.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ Ολυμπιακός Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

04/03/1993
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
3ος Γύρος, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Κυπελλούχων
1-1
11′ Μόγια, 64′ ΒΑΪΤΣΗΣ

0-2
40′ ΣΙΔΕΡΗΣ, 75′ ΨΥΧΟΣ

2-0
44′ – 80′ Ορφανός

04/03/1984
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
23η Αγωνιστική
3-0
37′ – 78′ – 85′ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

04/03/1987
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προκριματική Φάση 16, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
3-0
10′ Καραμίχαλος, 64′ – 88′ Γιούρισιτς

04/03/1990
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
1-0
77′ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ

04/03/2000
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
0-2
48′ – 73′ ΧΟΥΤΟΣ

04/03/2001
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
1-0
69′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

04/03/2007
24η Αγωνιστική
Superleague
0-1
89′ Παπαδόπουλος

04/03/2009
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
2-0
46′ ΝΤΙΟΓΟ, 110′ ΝΤΑΡΜΠΙΣΙΡ

04/03/2012
ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Superleague
0-2
45′ ΧΟΛΕΜΠΑΣ, 54′ ΚΑΖΙΜ-ΡΙΤΣΑΡΝΤΣ

04/03/2018
Superleague
1-1
62′ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ, 87′ Μουνιέ

04/03/2019
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Superleague
0-2
24′ Στάθης (Αυτ.), 70′ ΧΑΣΑΝ

04/03/2020
Ημιτελικός, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδας
3-2
3′ ΧΑΣΑΝ, 8′ ΓΚΙΛΙΕΡΜΕ, 10′ – 69′ Πέλκας, 12′ Μίσιτς

04/03/2021
ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1-1
54′ Γκάμα, 87′ ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗΣ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος