17.9 C

Λάτσιο – Νάπολι 1-2: Θρίαμβος και άλμα στην κορυφή με γκολ στο 94′! (vid)

Η Νάπολι περίμενε καρτερικά τη στιγμή της. Πριν από δύο 24ωρα, τόσο η Μίλαν όσο και η Ίντερ άφησαν βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο, οπότε η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή μετά από αρκετές εβδομάδες.

Το έκανε με δραματικό τρόπο στη Ρώμη απέναντι στη Λάτσιο. Οι Ναπολιτάνοι που προέρχονταν από τον αποκλεισμό στο Europa League από την Μπαρτσελόνα, έφτασαν σε μια τεράστια νίκη (1-2) με γκολ του Φαμπιάν Ρουίθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και έπιασαν στην κορυφή τη Μίλαν με 57 βαθμούς, αφήνοντας στο -2 με ματς λιγότερο στη δεύτερη θέση την Ίντερ.

Ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ στο 62′ με ένα από τα γνωστά – φανταστικά – γκολ του εκτός περιοχής, ωστόσο στο 88′ ο Πέδρο επανέφερε τις ισορροπίες με ένα πανομοιότυπο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Οσπίνα για το 1-1. Η Νάπολι δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, έψαξε το δεύτερο γκολ και δικαιώθηκε στο 94′, όταν ο Ρουίθ με τρομερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 25/2

Μίλαν – Ουντινέζε 1-1 (29′ Λεάο / 66′ Ουντότζι)

Τζένοα – Ίντερ 0-0

Σάββατο 26/2

Σαλερνιτάνα – Μπολόνια 1-1 (72′ Ζορτέα / 43′ Αρναούτοβιτς)

Έμπολι – Γιουβέντους 2-3 (40′ Ζουρκόφσκι, 76′ Λα Μαντία / 32′ Κεν, 45+2′, 66′ Βλάχοβιτς)

Σασουόλο – Φιορεντίνα 2-1 (19΄ Τραορέ, 90+4 Ντεφρέλ / 88΄ Καμπράλ)