23.3 C

Σπέτσια – Ρόμα 0-1: Περιπετειώδες τρίποντο με πέναλτι του Έιμπραχαμ στο 90+9′ (vid)

Με περιπετειώδη τρόπο η Ρόμα βρήκε τον τρόπο και έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Σπέτσια για να πάρει ένα μεγάλο τρίποντο (0-1) στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο και ύστερα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες.

Χωρίς τον τιμωρημένο Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο της, η Ρόμα τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Σπέτσια που βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και κυνήγησε έστω τον βαθμό για να είναι πιο άνετη. Ο Δημήτρης Νικολάου ήταν βασικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έπαιξαν σε όλο το δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αμιάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ρόμα είχε δύο δοκάρια με Πελεγκρίνι και Κριστάντε και τελικά η λύση δόθηκε μέσω VAR στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τζανιόλο είχε διπλό δοκάρι (τέσσερα συνολικά των Τζαλορόσι στο ματς) και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι στην ίδια φάση, με τον Έιμπραχαμ να σκοράρει από την άσπρη βούλα και να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 25/2

Μίλαν – Ουντινέζε 1-1 (29′ Λεάο / 66′ Ουντότζι)

Τζένοα – Ίντερ 0-0

Σάββατο 26/2

Σαλερνιτάνα – Μπολόνια 1-1 (72′ Ζορτέα / 43′ Αρναούτοβιτς)

Έμπολι – Γιουβέντους 2-3 (40′ Ζουρκόφσκι, 76′ Λα Μαντία / 32′ Κεν, 45+2′, 66′ Βλάχοβιτς)

Σασουόλο – Φιορεντίνα 2-1 (19΄ Τραορέ, 90+4 Ντεφρέλ / 88΄ Καμπράλ)