17.8 C

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Φρομ δεν έφτανε για τη Βίμπο κόντρα στην Περούτζια

Η Περούτζια είναι ασταμάτητη στην Ιταλία και έχει κλειδώσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Νίκολα Γκρίμπιτς πέρασε από την Καλαβρία δίχως απώλεια (0-3 σετ) απέναντι στη Βίμπο που έχει ανέβει στα τελευταία ματς και έχει βγει από την επικίνδυνη ζώνη (στο +1 από την Πάντοβα).

Η Βίμπο κόντραρε στα ίσα στα τρία σετ την πανίσχυρη ομάδα του Λεόν αλλά στις λεπτομέρειες η Περούτζια είχε πάντα την απάντηση. Εκ των πρωταγωνιστών για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώην ακραίος του Ολυμπιακού Κρίστιαν Φρομ. Ο Γερμανός που αποκτήθηκε τον Ιανουάριο σημείωσε 14 πόντους με έναν άσσο, τρία μπλοκ και 45% στην επίθεση (10/22).

Ο Νισίντα σημείωσε 20 αφού σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων, ενώ για την πρωτοπόρο ο Ριχλίτσκι είχε 18 και ο Λεόν 14.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (25-27, 21-25, 23-25)