19 C

Ολυμπιακός – Φοίνικας 3-1: Σπουδαία νίκη με εξαιρετικό βόλεϊ για την ομάδα του Τζουλιάνι!

Με μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το κάκιστο πρώτο σετ (15-25) για να νικήσει με επιβλητικό τρόπο τον σούπερ φορμαρισμένο Φοίνικα - 70% στην επίθεση ο Πέριτς με 4 άσους και 2 μπλοκ

Ο Ολυμπιακός είχε ξανά σφυγμό και το έδειξε με μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Φοίνικα Σύρου. Οι Ερυθρόλευκοι έπειτα από ένα κακό πρώτο σετ, αντέδρασαν και με τον Πάβλε Πέριτς να κάνει φοβερό ματς στην επίθεση, έφτασαν σε καθαρό τρίποντο απέναντι στους Κυκλαδίτες με 3-1.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πρωτίστως νίκησε τον κακό της εαυτό και στη συνέχεια έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ παρότι δεν είχε τέλεια υποδοχή απέναντι στον σούπερ φορμαρισμένο Φοίνικα που είχε κερδίσει στο Ρέντη στον δεύτερο γύρο τους Ερυθρόλευκους. Ο Ζήσης με 91% υποδοχή ήταν συγκλονιστικός για τους γηπεδούχους στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο σετ πίεσαν τρομερά τον Πέριτς στην υποδοχή και δικαιώθηκαν φτάνοντας εύκολα σε double score (6-12). Τα εύκολα λάθη των Πειραιωτών οδήγησαν σε ένα εύκολο 0-1 τον Φοίνικα (15-25) που έκανε τα πάντα άψογα στο τάραφλεξ.

Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε από τις φωνές του προπονητή του στο δεύτερο σετ και εκεί ο Πέριτς άρχισε να παίρνει μπροστά. Με πίεση από τη γραμμή του σέρβις, ο Σέρβος προκάλεσε αναταραχή στην υποδοχή του Φοίνικα που υπέπεσε σε λάθη. Δύο άουτ επιθέσεις από Κόστα και Μιχάλοβιτς και ένας άσος του Πέριτς έφεραν τον Ολυμπιακό στο 1-1 με 25-21.

Ο Παγένκ φόρτσαρε στο τρίτο σετ και με δικούς του άσσους και μπλοκ ο Ολυμπιακός έφτασε σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (20-16) που διαχειρίστηκε ιδανικά για να κλείσει το σετ με επίθεση του Πέριτς (25-21). Οι γηπεδούχοι ρόλαραν καλύτερα στο τάραφλεξ, έπαιξαν ωραίο βόλεϊ με πάιπ όταν το επέτρεψε η καλή υποδοχή και ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη σε ματς απέναντι σε ομάδα της τετράδας με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον πάγκο, ενώ είναι ζωντανός στη μάχη του τίτλου.

Ο Πέριτς με 22 πόντους (70% στην επίθεση) και ο Τέπαν με 19 ήταν οι κορυφαίοι για τους Ερυθρόλευκους, την ώρα που για τον Φοίνικα ήταν εκπληκτικός ο Τζούριτς (14 πόντους με 9/10 επ. και 4 μπλοκ) ωστόσο ο Μιλενκόσκι είδε τους περιφερειακούς του να μένουν χαμηλά.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (15-25, 25-21, 25-22, 25-22)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 9 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 34 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζιουλιάνι): Παγένκ 9π. (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 9 (9/19επ., 70%υπ., 52%υπ.), Τεπάν 19 (16/31επ., 3 άσσοι), Ζουπάνης 1 (1/2επ.), Πέριτς 22 (16/23επ., 2 μπλοκ, 45%υπ., 10%αρ.) / Ζήσης (λ. – 91% υπ., 64%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρ., Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας (λ. – 50%υπ.), Ανδρεάδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 10π. (9/18επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 10 (7/18επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 31%αρ.), Στερν 10 (9/16επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. – 77%υπ., 55%αρ.), Τζιουμάκας, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ).

Β’ ΦΑΣΗ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ