16.4 C

Λιντς – Τότεναμ 0-4: Περίπατος… Ευρώπης στο Γιορκσάιρ για τους Πετεινούς (vid)

17 λεπτά. Τόσα χρειάστηκε η Τότεναμ για να καθαρίσει την μπουγάδα απέναντι στη Λιντς στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα του Σαββάτου στην 27η αγωνιστική της Premier League.

Μόλις τρεις ημέρες μετά το «στραπάτσο» από την Μπέρνλι και την ήττα με 1-0 η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έβγαλε αντίδραση φεύγοντας με ένα πολύτιμο «διπλό» ψυχολογίας από την έδρα της Λιντς που πλέον μπαίνει σε περιπέτειες αναφορικά με την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Τα Σπιρούνια πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως και με την… πρώτη τις μεγάλες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και έκαμψαν με άνεση (0-3) την αντίσταση της ομάδας του Μπιέλσα, ο οποίος βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΝΤΟΧΕΡΤΙ

ΤΟ 0-2 ΤΟΥ ΚΟΥΛΟΥΣΕΦΣΚΙ

ΤΟ 0-3 ΤΟΥ ΚΕΪΝ

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λονδίνου οι Ντόχερτι (σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Τότεναμ), Κουλουσέφσκι, Κέιν και Σον, ο οποίος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 85ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη οι Λονδρέζοι μπήκαν ξανά γερά στο κόλπο της Ευρώπης όντας στο -3 από την πέμπτη Άρσεναλ, όσο η Λιντς εξακολουθεί να βρίσκεται σε μπελάδες σωτηρίας νιώθοντας καυτή την ανάσα της 17ης Νιουκάστλ (βρίσκεται στο -2 με δύο ματς λιγότερα).