23.3 C

Χάλκμπανκ – Παναθηναϊκός 3-0: Ο φαρμακερός Ερνάντες δεν άφησε περιθώρια στους Πράσινους

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια – στο μέτρο του δυνατού – τη Χάλκμπανκ, αλλά η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Τουρκίας επιβεβαίωσε και στην πράξη πως είναι μια ομάδα που ακόμα κι όταν πιεστεί, έχει τον τρόπο να πάρει αυτό που θέλει.

Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με 3-0 του Παναθηναϊκού στην Άγκυρα και την 1η Μαρτίου θα ψάξουν για δύο σετ στον επαναληπτικό στο Μαρούσι προκειμένου να βρεθούν στον τελικό του Challenge Cup. Οι Πράσινοι θέλουν καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) και κατάκτηση του χρυσού σετ για να βρεθούν στον τελικό και να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Ο απίστευτος διαγώνιος που ακούει στο όνομα Φερνάντο Ερνάντες ήταν συγκλονιστικός και έκανε τη ζημιά στους Πράσινους. Ο εκπληκτικός Κουβανός είχε 20 πόντους με 68% στην επίθεση, 2 άσους και 1 μπλοκ! Ο Μπρούνο έκανε επίσης καλό ματς όχι τόσο επιθετικά (8/20επ.) αλλά στην υποδοχή με 53%.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έπαιξε στα όρια της απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα, η οποία όμως ήταν ψύχραιμη και συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία. Οι Πράσινοι είχαν κορυφαίο τον Βαν Ντεν Ντρις με 18 πόντους (50% στην επίθεση) και ακολούθησε με 10 ο Ανδρεόπουλος (3 μπλοκ) και 9 ο Πρωτοψάλτης (9/17) που φορτώθηκε με επιθέσεις στο τελευταίο σετ αλλά έκανε αρκετή δουλειά στην υποδοχή και την άμυνα.

Στο πρώτο σετ η Χάλκμπανκ πήρε νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων με τα σέρβις του Βίγκρας ωστόσο ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο με άσο του Βαν Ντεν Ντρις (13-12). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πάιπ του Πρωτοψάλτη (17-17) αλλά η ομάδα του Τανέκ Ατίκ ανέβασε ξαφνικά τα ποσοστά της και ξέφυγε με τέσσερις (22-18) για να κάνει το 1-0 από την ασυνεννοησία Γκαρά και Ντεν Ντρις (25-22).

Οι Πράσινοι πλήρωσαν τα 9 λάθη που έκαναν στο σετ και προσπάθησαν να τα περιορίσουν στο δεύτερο (έκαναν 6). Η διαφορά φάνηκε στο μπλοκ, με τους Τούρκους να κάνουν 5 και τον Παναθηναϊκό παρότι προηγήθηκε με δύο (12-14) σταδιακά να βλέπει τη Χάλκμπανκ με προσωπικούς πόντους του εκρηκτικού Φερνάντες να προσπερνά μετά το 19-19 και να κλείνει το σετ με επίθεση του Μπρούνο (25-20).

Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε ό,τι μπορούσε στο τελευταίο σετ και έλεγξε τον ρυθμό στον βαθμό που μπορούσε βγάζοντας ενέργεια στα ράλι. Και πάλι όμως κάποια λάθη (όπως τα δύο διαδοχικά του Πρωτοψάλτη με το σκορ στο 17-17) έφεραν τη Χάλκμπανκ στο +2 στο κρίσιμο σημείο ώστε με άσο του Ερνάντες (τον έναν από τους δύο του στο ματς) και το λάθος του Ντεν Ντρις υπό πίεση (κάρφωσε άουτ) να κλείσει το σετ και το ματς (3-0) κάνοντας εύκολο το έργο της στον επαναληπτικό.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-21) σε 90′

*Οι πόντοι της Χάλκμπανκ προήλθαν: 4 άσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλου και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλου.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Ατίκ): Κεσκίν 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Βίγκρας 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρούνο 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.-415 άριστες), Καράσου 3 (3/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/25 επ., 3 άσσοι) / Ντονέ (λ, 65% υπ.-47% άριστες), Εργκιούλ (λ.), Εκτσί 1 (1 άσσος), Γκουλμέζογλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 9 (9/17 επ., 42% υπ.-33% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/6 επ.), Ανδρεόπουλος Χ. 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ.-20% άριστες), Βαν ντε Ντρις 18 (14/28 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 34% υπ.-25% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης, Ράπτης.