22.5 C

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 59-64: Εκπληκτική επιστροφή και καταλανικός θρίαμβος με Μίροτιτς! (hls)

Το 27ο Κύπελλο στην ιστορία της πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε για τέταρτη φορά φέτος της Ρεάλ. Οι Καταλανοί φαίνεται πως νικούν με κάθε τρόπο τους Μαδριλένους, αφού τις προηγούμενες φορές  που επικράτησαν κυριαρχούσαν στο παρκέ, ενώ τώρα επέστρεψαν από το -16.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Λάσο έβαλε στην «μέγγενή» της τους Μπλαουγκράνα, καθώς προηγήθηκε με 19-3. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους βελτιώθηκαν αμυντικά, ωστόσο εξακολουθούσαν να σκοράρουν με αίμα, διότι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-18.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην 3η περίοδο με τους Καταλανούς να σκοράρουν περισσότερους πόντους από ότι σε όλο το ημίχρονο (23) και να μειώνουν σε 46-41. Η απαρχή της Καταλανικής αντεπίθεσης φάνηκε πως ήταν το 3ο δεκάλεπτο, καθώς η Μπάρτσα προηγήθηκε με 46-48. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους παίκτες του Σάρας να έχουν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (55-59) στο 1:10 πριν το φινάλε. Οι Μερένγκες ισοφάρισαν, όμως οι Κυπελλούχοι Ισπανίας με 5/6 βολές και καλές άμυνες στα εναπομείναντα 45 δεύτερα κατάφεραν να πάρουν το τρόπαιο.

Παρά την φήμη που συνοδεύει τον Νίκολα Μίροτιτς ότι εξαφανίζεται στα κρίσιμα εκείνος ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους, με τον Γιοκουμπάιτις να ακολουθεί με 12 εκ των οποίων οι 9 ήταν στην 4η περίοδο. Από την Ρεάλ μόνος διψήφιος ο Ερτέλ με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 29-18, 46-41, 59-64