20.4 C

Bundesliga: Μοιραίος ο Μαυροπάνος στο… ντέρμπι των Ελλήνων, τρίποντο τετράδας για τη Χόφενχαϊμ

Ένα πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε από τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (βασικός για 90′) ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στη μάχη της παραμονής με αποτέλεσμα το τελικό 1-1 με την Μπόχουμ να τη φέρνει στους 19 βαθμούς και στο -4 από τη σωτηρία. Ο άλλοτε αμυντικός του ΠΑΣ Γιάννινα υπέπεσε στο πέναλτι και ουσιαστικά το τρίποντο χάθηκε μέσα από τα χέρια της Στουτγκάρδης στο 94′.  Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στο 62′ στην αναμέτρηση τον Κώστα Σταφυλίδη ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Με βασικό τον Σεμπάστιαν Βασιλειάδη για 90′ και τον Στέφανο Καπίνο να μένει στον πάγκο, η Αρμίνια Μπίλεφελντ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 της Ουνιόν Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της νίκης με το ωραίο σουτ του Οκουγκάβα στο 53′ και βρίσκονται στο +3 από την Άουγκσμπουργκ που είναι στη 16η θέση (οδηγεί σε μπαράζ παραμονής) και ηττήθηκε από τη Φράιμπουργκ.

Η Χόφενχαϊμ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας παίρνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της και αφού πέρασε από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-2) με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από το 26′ με τον Σλότερμπεκ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/2

Μάιντς – Λεβερκούζεν 3-2 (57′ Μαρτίν, 84′ Μποέτιους, 88′ Ίνγκβαρτσεν / 35′ Σικ, 74′ Αλάριο)