17.8 C

Σπέτσια – Φιορεντίνα 1-2: Οι Βιόλα βρήκαν τη λύση στο 90′ με ήρωα τον Σοφιάν Άμραμπατ

Διπλό… Ευρώπης με αγχωτικό φινάλε για τη Φιορεντίνα!

Οι Βιόλα απέδρασαν με τη νίκη από την δύσκολη έδρα της μαχητικής Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου χάρη σε εκτέλεση του Σοφιάν Άμραμπατ, αδερφού του Νόρντιν της ΑΕΚ, λίγο πριν συμπληρωθούν 90 λεπτά αγώνα!

Η Φιορεντίνα είχε πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο με «δράστη» τον αντικαταστάτη του Βλάχοβιτς, Κρίστοφ Πιάτεκ, ωστόσο είδαν τους γηπεδούχους με όμορφο τελείωμα του Αγκουντέλο να φέρνουν το ματς στα ίσια στο 75′.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα η Φιορεντίνα έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ και τελικά το βρήκε με τον Σοφιάν Άμραμπατ να εκμεταλλεύεται πλήρως τα αμυντικά κενά της Σπέτσια και να νικά τον Προβεντέλ για τελικό 1-2.

Με αυτό το τρίποντο οι Βιόλα μείωσαν στους 3 βαθμούς την απόστασή τους από την έκτη Λάτσιο για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ η Σπέτσια έμεινε στην 14η θέση με 26 βαθμούς, δίχως να έχε εξασφαλίσει ακόμα μαθηματικά τη σωτηρία της.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/2

Λάτσιο – Μπολόνια 3-0 (13’ πέν. Ιμόμπιλε, 53’, 63’ Τζακάνι)

Νάπολι – Ίντερ 1-1 (7’ πεν. Ινσίνιε / 47’ Τζέκο)

Τορίνο – Βενέτσια 1-2 (5′ Μπρέκαλο / 38′ Χαπς, 46′ Τσρνιγκόι)

Κυριακή 13/2

Μίλαν – Σαμπντόρια 1-0 (8′ Λεάο)

Έμπολι – Κάλιαρι 1-1 (38′ Πιναμόντι / 84′ Παβολέτι)

Βερόνα – Ουντινέζε 4-0 (2′ Ντεπάολι, 31′ Μπαράκ, 66′ Καπράρι, 85′ Ταμέζ)

Τζένοα – Σαλερνιτάνα 1-1 (32′ Ντέστρο / 45+1′ Μπονατσόλι)

Σασουόλο – Ρόμα 2-2 (47′ αυτ. Σμόλινγκ, 73′ Τραορέ / 45+1′ πεν. Έιμπραχαμ, 90+4′ Κριστάντε)

Αταλάντα – Γιουβέντους 1-1 (76′ Μαλινόβσκι / 90+2′ Ντανίλο)