20.7 C

Παρί – Ρεν 1-0: Λύτρωση με Εμπαπέ στο 93′ (vid)

Η Παρί δεν μπορεί να χάσει τον φετινό τίτλο ούτε με… αυτοκτονία. Μετά τις εμφατικές νίκες της στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο τα χρειάστηκε απέναντι στην πολύ καλή Ρεν στο Παρκ Ντε Πρενς, αλλά ένα γκολ στο τέλος (1-0) ήταν αρκετό για να της δώσει τους τρεις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με κορυφαία αυτή του Μπουριζό στο 7′, ωστόσο ο Νάβας έδειξε την κλάση του σε αυτές τις δύο περιπτώσεις.

Οι γηπεδούχοι είδαν το γκολ του Εμπαπέ να ακυρώνεται οριακά για οφσάιντ, με τον Γάλλο να έχει και δοκάρι, αλλά να λυτρώνεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με φαλτσαριστό σουτ έπειτα από την ωραία ασίστ του Μέσι στην αντεπίθεση των Παριζιάνων.