18.3 C

Λειψία – Κολωνία 3-1: Οι Ταύροι εισέβαλαν στην τετράδα

Η Λειψία – έστω και με ματς περισσότερο – μπήκε στην τετράδα και έχει βάσιμες ελπίδες για να βρίσκεται στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο επιβλήθηκε με 3-1 της Κολωνίας και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Μπάγερν στο Μόναχο, ενώ έφτασε σε τέταρτη νίκη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις.

Ο Ενκουνκού βρήκε δίχτυα στο πρώτο μέρος στη μοναδική τελική των δύο ομάδων για το 1-0, ενώ το τρίποντο κλείδωσε σε διάστημα τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54′ ο Όλμο με μακρινό σουτ έγραψε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός έβγαλε ασίστ στον συμπατριώτη του, Ανχελίνιο, ο οποίος στην αντεπίθεση έκανε το 3-0 στην τρίτη τελική της ομάδας του.

Η Κολωνία ήταν πολύ παθητική και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λέμπερλε, έξι λεπτά μετά την είσοδο του στην αναμέτρηση.