22.6 C

Super League 2: Η Ξάνθη διέλυσε την Καρδίτσα, σημαντική νίκη της ΑΕΛ στα Τρίκαλα (vid)

Η Ξάνθη έκανε τη νίκη της αγωνιστικής, ισοπεδώνοντας τη φιλόδοξη Αναγέννηση Καρδίτσας με 5-2. Μάλιστα, οι Ακρίτες έφτασαν το σκορ στο 5-0 με τα γκολ των Διαμαντόπουλου (7, 38′ πεν.), Γκινσάρι (24′), Τσέλιος (40′) και Αλί Μπάμπα, για να μειώσουν με τους Μανιό και Λαρρέα οι φιλοξενούμενοι μέσα σε πέντε λεπτά (74′ και 79′).

Πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει να επανέρθει στη μεγάλη κατηγορία, σημείωσε η ΑΕΛ. H ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2, επιβλήθηκε 1-0 του ΑΟΤ εκτός έδρας, ανεβαίνοντας μαζί με τη Βέροια στην κορυφή της κατάταξης.

Παρουσία φιλάθλων και των δυο ομάδων διεξήχθη η αναμέτρηση στα Τρίκαλα. Μάλιστα, το παιχνίδι ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, προκειμένου να βρεθεί χώρος για τους οπαδούς της ΑΕΛ χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο ήταν στείρο. Τη διαφορά, εν τέλει, την έκανε ο Ματίας Ακούνια με δυνατό σουτ στο 76ο λεπτό.

Ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, ο Απόλλων Πόντου πέρασε νικηφόρα από την Ηγουμενίτσα, κερδίζοντας με 2-1 τον Θεσπρωτό. Οι γηπεδούχοι του Χουάν Ραμόν Ρότσα άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του Σπύρου Βασιλάκη. Στο 61’ οι «ροσονέρι» κέρδισαν πέναλτι, ο Βασίλης Κίναλης απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Ούλριχ Ενομό, αλλά στην επαναφορά ο Καμερουνέζος ισοφάρισε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ Βακεμβάι με σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς.

Υπόθεση ενός οκταλέπτου ήταν για τον Ηρακλή το παιχνίδι στην Αριδαία κόντρα στον τοπικό Αλμωπό. Οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν με 2-0, χάρη σε γκολ που σημειώθηκαν στο 52ο και 59ο λεπτό, από τους Ματίας Τόμας και Γιάννη Μπαστακό. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς, λόγω αποβολής του Δημήτρη Ασλαμπάλογλου στο 76’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:

ΠΑΟΚ Β’ – Απόλλων Λάρισας             3-0
Ολυμπιακός Βόλου – Ολυμπιακός ΣΦΠ Β’  2-3
Νίκη Βόλου – Πανσερραϊκός             1-0
ΑΟ Τρίκαλα – ΑΕΛ                      0-1
Θεσπρωτός – Απόλλων Πόντου            1-2
Αλμωπός Αριδαίας – ΠΟΤ Ηρακλής        0-2
ΑΟ Καβάλα – ΝΠΣ Βέροια               0-2
ΑΟ Ξάνθη – Αναγέννηση Καρδίτσας      5-2