15.7 C

Οσασούνα – Σεβίλλη 0-0: Μπλόκο στην Παμπλόνα, με τον Ερέρα να πιάνει πέναλτι στο 92′

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τη Σεβίλλη στο πρωτάθλημα, στο -3 με ματς λιγότερο από τη Ρεάλ οι Ανδαλουσιάνοι που πετούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονται στα σκουπίδια.

Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι είχε δύσκολη αποστολή στην Παμπλόνα απέναντι στην Οσασούνα, η οποία κράτησε το 0-0 και βρίσκεται στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη. Η Σεβίλλη δεν είχε ιδέες στο παιχνίδι της, η μοναδική της καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Εν Νεσιρί στο 66′ που κατέληξε στα χέρια του Ερέρα.

Ένα αυστηρό πέναλτι υπέρ των Σεβιγιάνων στις καθυστερήσεις για χτύπημα στον Κουντέ, έδωσε την ευκαιρία στη Σεβίλλη να πάρει το τρίποντο. Ωστόσο, ο Ερέρα απέκρουσε την εκτέλεση του Ράκιτιτς στο δεύτερο λεπτό, ενώ στην επαναφορά με κεφαλιά ο Πάπου Γκόμες σημάδεψε τον Ισπανό τερματοφύλακα.