20.6 C

Ολυμπιακός – Άρης Νίκαιας 29-21: Στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι Ερυθρόλευκοι

Την πρόκριση του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο Χάντμπολ Ανδρών πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός ο οποίος στο «Μάνος Λοΐζος» επιβλήθηκε με 29-21 του Άρη Νίκαιας στη νοκ άουτ αναμέτρηση με φόντο τους «8».

Ο Γιώργος Καρασαββίδης χρησιμοποίησε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο τον νεαρό και ταλαντούχο τερματοφύλακα, Παπαδημητρίου, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βύρων Παπαδόπουλος με 6 γκολ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κρητικό που είχε 4, για έναν Ολυμπιακό που έπαιξε φοβερή άμυνα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 9 τέρματα στο ημίχρονο. Οι Ερυθρόλευκοι στους «8» του Κυπέλλου τον νικητή από το ζευγάρι Φοίβος – Φαίακας.

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 6-3, 10-5, 11-5, 12-5, 15-6 (ημχ.), 18-8, 21-9, 23-11, 26-15, 28-19, 29-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Κρητικός 4, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 3, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 1

Άρης Νίκαιας (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Βλάχος 3, Μελετάκος 2, Τζάνος, Μάργαρης, Κοκκοράκης 2, Ακερμανίδης 1, Τόμσον 1, Ασβεστάς, Χουρσουντιάν 5, Ζιβούλοβιτς 1, Μινάρδος, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 1, Τσαμούρης 2