21.7 C

Προμηθέας – Μπουργκ 84-77: Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για τους Πατρινούς

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα σε ένα ματς τελικό, καθώς σε περίπτωση ήττας οι ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup θα εξανεμίζονταν. Με αυτήν την νίκη οι Αχαιοί ανέβηκαν στο 3-8 και έφτασαν την Μπούρσασπορ στην 8η θέση, αν και με δύο ματς περισσότερα. Από την άλλη η Μπουργκ έπεσε στο 4-8 αλλά παρέμεινε στην 7η θέση.

Κορυφαίοι για τους Πατρινούς οι Ρέι και Χαντ με 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Αγραβάνης με 17. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Τζακόρι Ουίλιαμς με 25 πόντους.

Με τους Αγραβάνη και Ρέι να σημειώνουν από πέντε πόντους οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα 7 πόντων (12-5). Οι Γάλλοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 12-12, ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την ελληνική ομάδα να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 22-19.

Οι παίκτες του Ζούρου ξαναέφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (31-24), για να δεχτούν ένα 0-6 και το ματς να πάει ξανά στον πόντο. Τελικώς ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-34.

Ο Προμηθέας δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένος στις αρχές του 2ου μέρους και βρέθηκε πίσω με 41-42. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και αποσπάστηκαν με 6 πόντους (56-50), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-55.

Οι περυσινοί φιναλίστ του Κυπέλλου ξέφυγαν με 9 πόντους (64-55) και δεν άφηναν τους Γάλλους να πλησιάσουν κάτω από τους τέσσερις. Δύο βολές του Ρέι διαμόρφωσαν το 81-73 περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη κι έτσι η ελληνική ομάδα κλείδωσε την νίκη.