22.9 C

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1: Τόσο μπορούσε, τόσο έπαιξε (vid)

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το καθαρό τρίποντο στο ντέρμπι απέναντι στους Ερυθρόλευκους που πάλεψαν μεν, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν περισσότερα επιθετικά σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα σέρβις στο τέταρτο σετ

Την τρίτη του φετινή νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό (μία στο πρωτάθλημα και δύο στο Λιγκ Καπ) πανηγύρισε στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ (3-1) για να ανέβει στην κορυφή με 11 αγώνες (10 έχει ο Παναθηναϊκός) και να αφήσει στο -4 (με 24 βαθμούς) τους Ερυθρόλευκους που έπαιξαν καλά για μόλις τρία και κάτι σετ εν τη απουσία του Σέρβου ακραίου, Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε περισσότερες λύσεις και αυτό πιστοποιήθηκε στο τρίτο και στο τέταρτο σετ όπου άφησε τους Ερυθρόλευκους να κυνηγούν. Ο Ούντρις τελείωσε σε αυτό το διάστημα τις περισσότερες κρίσιμες μπάλες, ο Κουμεντάκης ανέβασε την απόδοση του, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός ξέμενε από ενέργεια αφού τα περίμενε όλα από τον Πέριτς ενώ έχασε και αρκετά σέρβις. Όταν οι Ασπρόμαυροι πίεσαν ακόμα περισσότερο στο σέρβις, η υποδοχή των Ερυθρόλευκων χάλασε και ο Στιβαχτής έπαιξε μονοδιάστατα με τον Πέριτς και λιγότερο με τον Τέπαν που έκανε το ντεμπούτο του και είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Όσο ένα ημίχρονο σε αγώνα ποδοσφαίρου κράτησε το πρώτο σετ: 45′ με θεαματικές άμυνες και απίστευτα σέρβις για να παιχτούν συνολικά 64 πόντοι! Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο μπλοκ άμυνα (βοήθησε πολύ και ο Τζιάβρας) και έκανε γρήγορα double score με άσο του Πέριτς (4-8). Με τον Τέπαν η διαφορά διατηρήθηκε για το 8-12 αλλά σταδιακά η διαφορά ψαλιδίστηκε από τους Θεσσαλονικείς για να έρθει η ισοφάριση με μπλοκ του Πετρέα (15-15) και το προσπέρασμα με Κουκλίνσκι και Μπράουν (20-17). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με τα σέρβις του Ζουπάνη και ακολούθησε ένα θρίλερ στην παράταση του σετ, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση στα τέσσερα σετ μπολ των Ερυθρόλευκων και με αδιανόητο πόντο που πήρε ο Κουκλίνσκι με μπλοκ άουτ σε φάση διαρκείας 42″ με εκατέρωθεν άμυνες για το 33-31.

Το δεύτερο σετ είχε εικόνα ανάλογη με αυτή του πρώτου σε άμυνα και σέρβις. Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά διαφορά τριών πόντων και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (όπως και στο πρώτο) στο 15-15 με τις δύο κακές επιθέσεις του Τέπαν. Ωστόσο, η επιστροφή του Ζουπάνη στο σέρβις έφερε ένα σερί 0-5 στην ερυθρόλευκη πλευρά και με δύο ακόμα άσους του Εσθονού διαγώνιου (0-7 συνολικά στα δύο σετ για τους φιλοξενούμενους) ουσιαστικά αρκετά εύκολα έγινε το 1-1 (18-25).

Ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε πλήρως στο τρίτο σετ μέσα από το βελτιωμένο σέρβις του. Η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε, ο Πέριτς δεν είχε ενέργεια στην επίθεση και οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα γρήγορο 8-4. Ο Τζουλιάνι έριξε τον Προύσαλη και τον Ανδρεάδη στο τάραφλεξ, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει εξαιρετική εικόνα και αποτελεσματικότητα, με τον Ούντρις να είναι ζεστός και να ανοίγει όλο και περισσότερο τη διαφορά για το 2-1 με +11 πόντους διαφορά για τον Δικέφαλο (25-14).

Με την ίδια ενέργεια μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο τέταρτο για να φτάσουν σε καθαρό τρίποντο. Με τον Κουμεντάκη έκανε ένα απίστευτο σερί 6-0 και μετέφερε το άγχος στην πλευρά του Ολυμπιακού, ο οποίος μείωσε στους τρεις (8-5) αλλά δεν είχε λύσεις. Η επίθεση (πλην του Πέριτς) σίγησε και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του για να φτάσει σε καθαρή νίκη (3-1) που τον φέρνει στην κορυφή πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι.

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20)