19.4 C

Έμπολι – Ρόμα 2-4: Ο Σέρχιο Ολιβέιρα ήταν ξανά πρωταγωνιστής

Η Ρόμα κατάφερε να επικρατήσει της Έμπολι με τον Σέρχιο Ολιβέιρα να πρωταγωνιστεί πετυχαίνοντας γκολ και ασίστ.

Οι Τζιαλορόσι κατάφεραν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με την Έμπολι να προσπαθεί σκληρά στην επανάληψη δίχως όμως αποτέλεσμα.

Το 1-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 24ο λεπτό, όταν ο Έιμπραχαμ υποδέχτηκε την πάσα του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ και με σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 33’ την σκυτάλη πήρε ο Μαντσίνι, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα εξ επαφής στα δίχτυα για το 0-2. Στο 35ο λεπτό ο Ολιβέιρα με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3 και στο 37′ ο Τζανιόλο από κοντά διαμόρφωσε το 0-4.

Η Έμπολι προσπάθησε στην επαναφορά να γυρίσει το ματς και στο 55′ ο Πιναμόντι με γύρισμα από κοντά μείωσε σε 1-4. Το 2-4 ήρθε στο 72ο λεπτό όταν το σουτ του Μπαϊράμι κόντραρε πάνω στον Μαντσίνι και κατέληξε στα δίχτυα του Πατρίσιο για το 2-4

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/1

Τζένοα – Ουντινέζε 0-0

Ίντερ – Βενέτσια 2-1 (40’ Μπαρέλα, 90′ Τζέκο / 19’ Ανρί)

Λάτσιο – Αταλάντα 0-0

Κυριακή 23/1

Κάλιαρι – Φιορεντίνα 1-1 (49′ Zoάο Πέντρο / 75′ Σοτίλ)

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 4-1 (17′ Ζουάν Ζεζούς, 45+4 Μέρτενς, 47′ Ραχμάνι, 53′ Ινσίνιε / 33′ Μπονατσόλι)

Τορίνο – Σασουόλο 1-1 (16′ Σανάμπρια / 88′ Ρασπαντόρι)

Σπέτσια – Σαμπντόρια 1-0 (16′ Βέρντε)

Έμπολι – Ρόμα 2-4 (55′ Πιναμόντι, 72′ Μπαϊράμι / 24′ Έιμπραχαμ, 33′ Μαντσίνι, 35′ Ολιβέιρα, 37′ Τζανιόλο)

Μίλαν – Γιουβέντους (21:45)