23.9 C

Χέρτα – Μπάγερν 1-4: Δεύτερη συνεχόμενη τεσσάρα για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 της Χέρτα στο Βερολίνο πετυχαίνοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς τεσσάρα και μάλιστα απέναντι σε μια αντίπαλο κόντρα στην οποία μετρά 17 νίκες στα τελευταία 22 ματς!

Οι Βαυαροί ήταν κατά κύριο λόγο ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και αυτό αποτυπώθηκε στις προσπάθεις, οι οποίες έφτασαν τις 30 για την ομάδα του Νάγκελσμαν.

Το προβάδισμα ήρθε στο 25ο λεπτό με την προσπάθεια του Τολισό, ο οποίος είδε το τέρμα του στο 4′ να ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον VAR. Tην σκυτάλη πήρε ο Τόμας Μίλερ, με τον Γερμανό να κάνει το 0-2 για την ομάδα του και να βάζει «πλώρη» για μία εύκολη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα γκολ συνεχίστηκαν και ο Σανέ στο 75ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας κάνοντας το 0-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι σκόραρε ένα ακόμα τέρμα και έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-4  χάρη στο τέρμα του Εκέλενκαμπ, όμως ήταν ήδη αργά για οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα. Η Μπάγερν παράλληλα κατάφερε να πετύχει και πέμπτο γκολ, όμως η προσπάθεια του Σανέ ακυρώθηκε αυτή τη φορά για χέρι στην αρχή της φάσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/2

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 (5′ Βίμερ, 27′ Σεπφ)

Σάββατο 22/1

Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 5-1 (9′ Μπελαράμπι, 24′, 65′, 69′ Ντιαμπί, 81′ Αλάριο / 63′ Μάιερ)

Γκλάντμπαχ – Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (40′ Κονέ / 18′ πεν., 84′ Κρούζε)

Φράιμπουργκ – Στουτγκάρδη 2-0 (37′ αυτ. Ίτο, 72′ Σάντε)

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 2-3 (45+1′ Κράμαριτς, 77′ Ρούτερ / 6′ Χάαλαντ, 58′ Ρόις, 66′ αυτ. Ράουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Μάιντς 2-1 (12′ Τζούτζιακ, 66′ αυτ. Μπελ / 90+3′ Ονισίβο)

Μπόχουμ – Κολωνία 2-2 (25′ Χόλτμαν, Ασάνο 70’/ 36′ Χούμπερς, 45′ Μοντέστ)

Κυριακή 23/1

Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-0 (76′ Ορμπάν, 84′ Γκβάρντιολ)

Χέρτα Βερολίνου – Μπάγερν 1-4 (80′ Εκέλενκαμπ / 25′ Τολισό, 45′ Μίλερ, 75′ Σανέ, 79′ Γκνάμπρι)