23.1 C

Κόπα Άφρικα: Πρωτιά στον όμιλο με το απόλυτο για Νιγηρία, πέρασε και η Αίγυπτος

Με το απόλυτο (3/3) πανηγύρισε την πρόκριση της ως καλύτερη πρώτη στον 4ο όμιλο του Κόπα Άφρικα η Νιγηρία που επιβλήθηκε με 2-0 της Γουινέα-Μπισάου.

Για ένα ημίχρονο η Γουινέα-Μπισάου έδειχνε πως θα βάλει δύσκολα στους Νιγηριανούς οι οποίοι απέφυγαν εκπλήξεις και με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος από τους Σαντίκ και Τροστ-Εκόνγκ πανηγύρισε τη νίκη και την πρώτη θέση.

Ο Χένρι Ονιεκούρου του Ολυμπιακού κατέγραψε την πρώτη του συμμετοχή στην τελική φάση της διοργάνωσης αφού πέρασε στο 85o λεπτό του αγώνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αίγυπτος έστω και δύσκολα επιβλήθηκε με 1-0 του Σουδάν για να πάρει τη δεύτερη θέση και μαζί την πρόκριση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Μοχάμεντ Σαλάχ σημειώθηκε από τον Αμπτελμονέμ με κεφαλιά στο 35′.

Να σημειωθεί πως τόσο το Σουδάν όσο και η Γουινέα-Μπισάου αποκλείστηκαν και τυπικά από την αναμέτρηση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (4ος ΟΜΙΛΟΣ)

Αίγυπτος – Σουδάν 1-0

Γουινέα Μπισάου – Νιγηρία 0-2