23.5 C

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-2: Άνετο διπλό παρά τα δύο χαμένα πέναλτι

Η Λεβερκούζεν πανηγύρισε τεράστια νίκη στην έδρα της Γκλάντμπαχ (1-2) σε ένα παιχνίδι το οποίοι το οποίο εξελίχθηκε σε ροντέο μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου.

Δύο χαμένα πέναλτι, 45 (!) τελικές προσπάθειες και μία εξέλιξη απαγορευμένη για καρδιακούς, ήταν ο απόηχος της αναμέτρησης για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga.

To πρώτο μέρος ναι μεν είχε αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, εντούτοις καμία από αυτές δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα εκατέρωθεν. Ο ρυθμός παρέμενε γρήγορος, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως ο Ιαν Ζόμερ είπε όχι στον Σικ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεση του, λοιπόν, προήλθε και το 0-1 για τις Ασπιρίνες με τον Ρόμπερτ Άντριχ να παίρνει εκδίκηση για λογαριασμό του συμπαίκτη του.

Όμως ο Σικ είναι αποφασισμένος ότι θα σκοράρει και τελικά το κάνει με κεφαλιά στο 74ο λεπτό, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-2. Η μείωση σε 1-2 έρχεται από τον Ελβέντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την τροπή που πήρε η μπάλα και σκόραρε σε δεύτερο χρόνο.

Οι όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για νίκη κάμφθηκαν στιγμιαία, όταν ο ρέφερι του αγώνα καταλόγισε και πάλι πέναλτι για την ομάδα του Σεοάνε. Για ακόμα μία φορά ωστόσε ο Σόμερ απέκρουσε τη μπάλα, αυτή τη φορά σε εκτέλεση του Ντεμιρμπάι.

Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης δεν έρχεται ποτέ για τη Γκλάντμπαχ και το ματς ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-2. Ο Παναγιώτης Ρέτσος μπήκε αλλαγή στο 89′ αντί του Ντιαμπί.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 14/1

Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 5-1 (14′, 29′ Μενιέ, 45+1′, 75′ Χάαλαντ, 86′ Νταχούντ / 61′ Ντεμίροβιτς)

Σάββατο 15/1

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 0-0

Ουνιόν Βερολίνου – Χόφενχαϊμ 2-1 (22′ Βογκλσάμερ, 73′ Πρόμελ / 16′ αυτ. Μπαουμγκάρτλ)

Στουτγκάρδη – Λειψία 0-2 (11′ πεν. Αντρέ Σίλβα, 70′ Ενκουνκού)

Μάιντς – Μπόχουμ 1-0 (48′ Σεντ Γιούστε)

Κολωνία – Μπάγερν 0-4 (9′, 63′, 74′ Λεβαντόφσκι, 25′ Τολισό)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-2 (51′ Αντριχ, 74′ Σικ, 81′ Ελβέντι)