23.4 C

Κάλιαρι – Μπολόνια 2-1: Ανατροπή ελπίδας με γκολ στο 93′!

Το τρίποντο στη Γένοβα απέναντι στη Σαμπντόρια την περασμένη αγωνιστική έδωσε ελπίδα στην Κάλιαρι η οποία φρόντισε να πατήσει πάνω σε αυτή τη νίκη και να πανηγυρίσει μια δεύτερη σερί (2-1) απέναντι στην Μπολόνια και μάλιστα με ανατροπή στη Σαρδηνία.

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (αγωνίστηκε βασικός και παραχώρησε τη θέση του στον Ντάλμπερτ στο 58′) βρέθηκε στα σχοινιά έπειτα από το πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησε – αλλά δεν βρήκε δίχτυα – με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 54ο λεπτό με τον Ορσολίνι.

Ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν πρώτα την ισοφάριση που άξιζαν με το πλασέ του Παβολέτι, ενώ στις καθυστερήσεις ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον Γαστόν Περέιρο να βρίσκει δίχτυα με σουτ στην κλειστή γωνία για το τελικό 2-1 που φέρνει την Κάλιαρι στο -1 από τη σωτηρία με ματς περισσότερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κυριακή 9/1

Βενέτσια – Μίλαν 0-3 (2′ Ιμπραΐμοβιτς, 48′, 59′ πεν. Τέο Ερναντέζ)

Έμπολι – Σασουόλο 1-5 (16′ Χέντερσον / 13′ πεν. Μπεράρντι, 24′, 71′ Ρασπαντόρι, 67′, 90+2′ Σκαμάκα)

Ουντινέζε – Αταλάντα 2-6 (59′ αυτ. Τζιμσίτι, 88′ Μπέτο / 17′ Πάσαλιτς, 22′, 76′ Μουριέλ, 43′ Μαλινόφσκι, 89′ Μέλε, 90+2′ Πεσίνα)

Νάπολι – Σαμπντόρια 1-0 (43′ Πετάνια)

Τζένοα – Σπέτσια 0-1 (14′ Μπαστόνι)

Ρόμα – Γιουβέντους 3-4 (11′ Έιμπαχαμ, 48′ Μιχιταριάν, 53′ Πελεγκρίνι / 18′ Ντιμπάλα, 70′ Λοκατέλι, 74′ Κουλουσέφσκι, 77′ Ντε Σίλιο)

Βερόνα – Σαλερνιτάνα 1-2 (63′ Λάζοβιτς / 29′ πεν. Τζούριτς, 70′ Κάστανος)

Ίντερ – Λάτσιο 2-1 (30′ Μπαστόνι, 67′ Σκρίνιαρ / 35′ Ιμόμπιλε)