18.9 C

Ελλάδα – Κόσοβο 26-25: Τεράστια νίκη πρόκρισης για την εθνική Ανδρών! (vid)

Με πρώτο σκόρερ τον Μάλλιο (5 γκολ), η εθνική Χάντμπολ Ανδρών πανηγύρισε την πρόκριση στη δεύτερη προκριματική φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2023!

Η Ελλάδα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε έστω και με άγχος στο τέλος με 26-25 του Κοσόβου στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο για να πάρει την πρώτη της πρόκριση μετά από 8 χρόνια! Συγχρόνως, πέτυχε το 4/4 σε αυτή την πρώτη προκριματική φάση και θα διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο στα δύο παιχνίδια που απομένουν με Βέλγιο (εντός) και Τουρκία (εκτός).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο μέρος η Εθνική προηγήθηκε με 5-1 στο 8′, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ισορρόπησαν τον αγώνα (8-8) στο 22, ωστόσο με καλή άμυνα και τον Πέτρο Μπουκοβίνα να ανεβάζει την απόδοσή του στην εστία, οι διεθνείς μπήκαν στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε τερμάτων (14-9). Στο δεύτερο μέρος για οκτώ λεπτά οι διεθνείς έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκαν με 19-9. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Κοσόβου γνωρίζοντας ότι έχουν την τελευταία τους ευκαιρία για να διεκδικήσουν την πρόκριση, έδωσαν όλες τις δυνάμεις τους και μείωσαν σε 23-21 στο 51ο λεπτό.

Τα λάθη των διεθνών επέστρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο γκολ (23-22) στο 54′, όμως ο Κρητικός έφερε στο 55′ και πάλι τη διαφορά στο +2 (24-22). Με πέναλτι του Ντεντάι το Κόσοβο μείωσε σε 24-23, στο 56:00. Ένα λεπτό αργότερα ο Αραμπατζής έδωσε ανάσα στην Εθνική (25-23), αλλά ο Σαμπάνι μείωσε σε 25-24 μετά από ριμπάουντ. Ο Κρητικός με ένα καταπληκτικό γκολ από τα δέκα μέτρα έκανε το 26-24 στο 58:30 και στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα. Στο 59:30 οι διεθνείς χρεώθηκαν με παθητικό και στο 59:43 ο Τζούκα μείωσε σε 26-25, με τους διεθνείς να “ροκανίζουν” το χρόνο στην τελευταία επίθεση και να πανηγυρίζουν την πρόκριση με την κόρνα της λήξης.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΟΣΟΒΟ 26-25

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Τερλέτσκι, Κωστακίδης 2, Τζωρτζίνης, Λιάπης 2, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας, Καραμπουρνιώτης 3, Δομπρής 1, Παπάζογλου, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 2, Καλόμοιρος 4, Αραμπατζής 4.

ΚΟΣΟΒΟ (Κερίμι): Μπαλκινόβτσι, Τζούπα, Ντεντάι 6, Ντ. Τχαιρουκάι 3, Τερζίκι, Μουσκολάι, Κούνι 5, Φεστίμ, Ντρ. Ταχιρουκάι 3, Σαμπάνι 2, Μουρσέλ, Ραμοσάι 1, Μουκόλι, ΓΚιούκα 3, Ζένα, Ζογκάι 2.

Διαιτητές: Γερλέτσκι – Λαμπούν (Πολωνία). Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 3/4-3/4