22.6 C

Ο Τσίκο Κονσεϊσάο έβαλε στο 89′ γκολ ανατροπής για την Πόρτο και πνίγηκε στην αγκαλιά του πατέρα του (vid)

Το βράδυ του Σαββάτου (8/1) το ποδόσφαιρο φρόντισε να παρουσιάσει ξανά με έναν τρομερό τρόπο τη ρομαντική πλευρά του με την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση της Πόρτο στο Εστορίλ και τον τρόπο με τον οποίο πήρε μια δραματική νίκη με 2-3 που τη φέρνει μόνη στην κορυφή και στο +3 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι Δράκοι βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ από το ημίχρονο με τα γκολ του Αρτούρ και του Φράνκο (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι), αλλά το καλό το φυλούσαν για το τέλος. Το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος και ειδικά αφ’ ότου η Πόρτο μείωσε με τον Ταρεμί στο 49′. Στο 84′ ο Λουίς Ντίας έγραψε το 2-2 και στο 89′ ο Κολομβιανός έδωσε ασίστ για να γράψει το 2-3 ο Τσίκο Κονσεϊσάο!

Ο 19χρονος γιος του Σέρτζιο Κονσεϊσάο είχε συμπληρώσει μόλις δύο λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και το δικό του τελείωμα έφερε το τρομερό τρίποντο ανατροπής των φιλοξενούμενων, με τον ταλαντούχο επιθετικό να το πανηγυρίζει έξαλλα και στην αγκαλιά του πατέρα του που τον έπνιξε στα φιλιά και τις… φάπες!