16.4 C

Πλήρωσε τα λάθη της και αποκλείστηκε από το τουρνουά της Αδελαΐδας η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη έψαξε για την πρώτη υπέρβαση του νέου έτους απέναντι στην πολύπειρη Σέλμπι Ρότζερς, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει σε αυτή ελέω των δικών της αβίαστων λαθών στο σερβίς, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας από τα προημιτελικά του τουρνουά της Αδελαΐδας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε δυνατά στο ματς και είδε την αντίπαλό της να κερδίσει το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 7-5. Η Σάκκαρη ανέβασε κι άλλο ταχύτητα στο δεύτερο σετ και με ένα εντυπωσιακό run (6-2 στα game) κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα.

Ωστόσο στο κρίσιμο τρίτο και τελευταίο σετ έκανε μερικά αβίαστα λάθη παρά το πλεονέκτημα στο σερβίς της και επέτρεψε στην Ρότζερς να πανηγυρίσει με 6-4 τη νίκη και κατά συνέπεια την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 2-1 (7-5, 2-6, 6-4)