22.7 C

Ligue 1: Γκέλαρε η Παρί αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε η Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν πάει να πάρει φέτος τον τίτλο στη Ligue 1 με περίπατο κυρίως λόγω του ρόστερ της αλλά και του ότι κανείς δεν δείχνει ικανός να την απειλήσει. Κόντρα στη Λοριάν όμως, στραβοπάτησε.

Η Λοριάν μετρούσε 12 σερί ματς χωρίς νίκη, τα έκανε μεν 13 αλλά ο βαθμός απέναντι στους Παριζιάνους και εντός έδρας (1-1) αποδεικνύεται υπερπολύτιμος. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο είχε απουσίες λόγω κορωνοϊού και τραυματιών και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μονκοντουί στο 40ό λεπτό.

Ο Μέσι είχε δοκάρι, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μεγαλύτερες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, αλλά η Παρί – παρά την αποβολή του Σέρχιο Ράμος στο 85′ – βρήκε την ισοφάριση με το γκολ του Ικάρντι στις καθυστερήσεις.

Η Μαρσέιγ θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα αλλά δεν το έκανε καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Ρεμς. Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία σόκαρε το Βελοντρόμ στο 75′ με το γκολ του Εκιτί, με τους Φωκαείς να ισοφαρίζουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιμίτρι Παγέ έπειτα από πέναλτι του Γκραβιγιόν. Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 85′ λόγω της αποβολής του Ντιένγκ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τετάρτη 21/12

Μονπελιέ – Ανζέ 4-1 (14′ Σαβανιέ, 30′ Κότσα, 51′ Ρίστιτς, 76′ Μαβιντιντί / 45+1′ Λάζε)

Μαρσέιγ – Ρεμς 1-1 (90+7′ πεν. Παγιέ / 75′ Εκιτικέ)

Λοριάν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (40′ Μονκοντουί / 90+1′ Ικάρντι)

Τρουά – Μπρεστ 1-1 (80′ Ραμί / 5′ Ονορά)

Μπορντό – Λιλ 2-3 (18′, 45′ Έλις / 33′ Αντρέ, 77′ Γιλμάζ, 84′ Ντέιβιντ)

Λιόν – Μετς 1-1 (56′ Λουκεμπά / 59′ Τραορέ)

Μονακό – Ρεν 2-1 (35′ πεν. Μπεν Γεντέρ, 72′ Φόλαντ / 16′ Τεριέ)

Σεντ Ετιέν – Ναντ 0-1 (83′ Κολό Μουανί)

Νις – Λανς 2-1 (63′ Λεμινά, 79′ Κλάιφερτ / 30′ Καλιμουεντό)